Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede Arapça Riyal İşareti { ر.س } nasıl yapılır

219 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda Arapça riyal işareti klavyede nasıl yapılır konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Klavyede sık kullanılan özel işaretler yerini aldığı gibi bazı özel işaretlerde klavyedeki Alt, Shift, Alt Gr, Fn, Ctrl tuşlarını kullanarak yapılmaktadır.

Bunun dışında klavyede olmayan özel simgeler ise ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu üzerinden yapılmaktadır. Yani bir türlü klavyede olmayan simgeleri sizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Şimdi bu konumuzda Suudi Arabistan Riyali simgeleyen özel işareti klavyede nasıl yapılacağını sizlere anlatacağız.

SUUDİ ARABİSTAN PARA BİRİMİ KLAVYEDE YAPMA

Suudi Arabistan’ın resmi para birimi olan Riyal işareti excel, word, txt metin belgelerinde yapabilmek için karakter eşlem tablosu kullanacağız.

Bunun için karakter eşlem tablosu açmak için Windows + R tuşlarına birlikte basacağız. Açılacak çalıştır penceresine “charmap” komutu yazarak bu tabloyu etkinleştirelim.

Suudi Arabistan Riyali işareti bu tablo üzerinden oluşturmak için Unicode karşılığı U+FDFC karşılığıdır. Bu işareti Unicode’a git: FDFC olarak yukarıda örnek resimde olduğu gibi yazarak bulabilirsiniz. Burada önemli bir not Yazı Tipi Arial veya Calibri olarak da ayarlayabilirsiniz.

Bulduktan sonra Seç > Kopyala yaparak bu özel para birimi simgesini istenilen alanda Excel, Word, Metin Belgesi alanında kopyala yapıştır ile kullanabilirsiniz.

ر.س

Yok ben bununla uğraşamam arkadaş diyorsanız o zaman yukarıda alandan Kopyala ( CTRL + C ) ve Yapışır ( CTRL + V ) ile istediğiniz web sitenizde, blog sayfanızda excel, word üzerine yapıştırarak kullanabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Suudi Arabistan Riyali simgesini Excel de Ekle > Simge yerinden de ayrıca alabilirsiniz. Bu aynı şey Word içinde geçerlidir.

Bu konumuzda Klavyede Suudi Arabistan Riyali sembolü olan ر.س işaret nasıl yapılır konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın