Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede 2 bölü 5 { ⅖ } işareti nasıl yapılır

331 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayar klavyesinde 2 bölü 5 kesir işareti nasıl yapılır bununla ilgili siz takipçilerimize ve bu konuda araştırma yapan ziyaretçilerimize bilgi vereceğiz. Matematik ve Geometri hesaplamalarında sıklıkla kullanılan kesirli sayılardan olan 2/5 işareti klavyede olmadığından bunu sıklıkla kullananlar yapılışını anlatacağız.

Bildiğiniz gibi klavye üzerinde sıklıkla kullanılan özel karakterleri bulabilirsiniz. Bu özel simgeleri, karakterleri Ctrl, Alt, Alt Gr, Shift ve Fn tuşları yardımı ile yapılabilmektedir.

Klavyede olmayan özel simgeleri ise ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu kullanarak yapılabilmektedir. Bizimde bu konumuzda iki bölü beş simgesini temsil eden karakterleri yapabilmek için karakter eşlem tablosu kullanacağız.

2 BÖLÜ 5 KESİRLİ SİMGE YAPMA

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 2 bölü 5 sembolü klavyede bulunmadığı için karakter eşlem tablosu kullanarak gerçekleştireceğiz.

Bunun için karakter eşlem tablosunun nasıl açıldığını anlatalım ve bu tablo üzerinde bu sembolü bulacağız.

  • Windows Tuşu + R harfine birlikte basın
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • Çalıştır penceresine “charmap” komutu yazın ve enter tuşuna basın

Bu işlem sonrasında karakter eşlem tablosu açılacaktır. Bu tablo da 2 bölü 5 simgesi bulmak için şu adımları yapalım.

Pc klavyede iki bölü beş bayağı kesir simgesi Unicode U+2156 olarak karşılık gelmektedir. Örnek resimde görüldüğü gibi “gelişmiş görünüm” olarak işaretleyin ve “unicode’a git” yazan yere 2156 kodu yazdığınızda 2/5 simgesi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bulduğunuzda yapacağınız iş çok kolay Seç > Kopyala yaparak panoya kopyalayın ve istenilen Excel, Word, Txt Metin dosyası, Blog sayfa veya Web siteye istenilen alana kopyalayabilirsiniz.

Ben bunları yapamam diyorsanız o zaman yukarıdaki panodan CTRL+C tuşları kopyalayın ve CTRL+V tuşları ile istediğiniz yere yapıştırın. Excel, Word ve diğer alanlarda istenilen yerlerde kullanabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Bu konumuzda 2 bölü 5 beş bayağı kesir veya işareti klavyede nasıl yapılır, yapılmış hakkında bilgi verdik konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bilgisayar klavyesinde olmayan, Android cihazlarda, İOS cihazlarda özel işaretler, karakterler, emoji, smiley gibi simgeler için emoji kütüphanesi üzerinden bunları bulabilirsiniz. Olmayan özel simgeler için tarafımıza mail atarak bilgi verirseniz bunların nereden, nasıl bulunacağını, nasıl yapılacağını bilgi olarak verebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın