Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede 1 bölü 10 { ⅒ } işareti nasıl yapılır

80 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda 1 bölü 10 bayağı kesir temsil eden işaret nasıl klavyede nasıl yapılır konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Matematik ve Geometri hesaplamalarında kullanılan bu özel sembol maalesef klavyede yoktur.

Klavyede sık kullanılan özel karakterler, simgeler Shift, Alt, Alt Gr, Ctrl, Fn tuşlarını kullanarak yapılmaktadır. Fakat klavyede olmayan semboller ise Windows özelliği olan ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu üzerinden yapılmaktadır.

Bizimde bu konumuzda bir bölü 10 kesir işareti 1/10 özel karakterini yapmak için “karakter eşlem”  tablosunu kullanarak yararlanacağız.

1 BÖLÜ 10 KESİR SİMGESİ

Klavyede olmayan bu simgeyi karakter eşlem tablosunu kullanarak yapacağız. Bunun için bu tabloyu açarak işe başlayalım. Windows + R tuşlarına birlikte basalım ve çalıştır penceresi açılacaktır bu pencereye “charmap” komutu yazarak açabiliriz.

Yukarıda örnek tablo açılacaktır. Bu tabloda 1/10 simgesi Unicode U+2152 karşılığı gelmektedir. Yazı tipi olarak Segoe UI olarak ayarlayın ve gelişmiş görünüm kutucuğunu işaretleyin.

Unicode’a git: 2152 kodu yazarak bu özel sembolü kolaylıkla bulabilirsiniz. Buradan Seç ve Kopyala butonlarını kullanarak başta Excel, Word, Txt metin belgesi, web site, blog sayfa üzerinden istenilen alanlarda kullanabilirsiniz.

Ben bunlarla uğraşamam diyorsanız o zaman yukarıda alandan kopyala { ctrl + c } ve yapıştır { ctrl + v } ile istediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

1 bölü 10 kesir işareti klavyede nasıl yapılır hakkında bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili olarak arayıp da bulamadığınız özel karakterler, simgeleri emoji kütüphanesi üzerinden kolaylıkla bulmanız mümkündür.

Bir bölü 10 simgesi hakkında sorularınız, sorunlarınızı sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesi üzerinden kolaylıkla tarafımıza sorabilirsiniz. Sorularınızı iş yoğunluğuna göre kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız. KOD: 2020 – 2021 – 2022 – 2023

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın