Sponsorlu Bağlantılar

Kazakistan para birimi Tenge { ₸ } işareti nasıl yapılır

28 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda Kazakistan para birimini simgeleyen para birimi Tenge işareti klavyede nasıl yapılır konusunda siz takipçilerimize ve bu konuda araştırma yaparak gelen kullanıcılara cevaplar vermeye çalışacağız.

Klavyede sıklıkla kullanılan özel simgeler Shift, Ctrl, Alt Gr, Alt, Fn tuşlarını kullanarak yapıldığını gibi klavyede olmayan semboller ise ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu kullanılarak yapılmaktadır.

Bizimde bu konumuzda bu özel karakterlerden biri olan Tenge Sembolü yapmak için hangi yolları izleyeceğiniz bununla ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

TENGE İŞARETİ KLAVYEDE YAPMA

Windows 10, Windows 8, Windows 7 işletim sistemlerini kullanan veya diğer eski sürümlerini kullanan kullanıcılar için Tenge simgesi için karakter eşlem tablosunu kullanacağız. İlk önce bu tabloyu açmak ile işe başlayalım.

Windows + R harfi tuşlarına birlikte basarak çalıştır penceresi açacağız. Bu açılan pencereye “charmap” komutunu yazalım ve enter tuşuna basalım.

Kazakistan para birimi Tenge işareti yapmak için bu tabloyu kullanacağız fakat bu tabloda yüzlerde özel karakter, semboller olacağı için buradan bulmamız zor olacaktır. Bunun için aşağıda adımları izleyiniz.

Yazı tipi olarak Calibri olarak ayarlayın, gelişmiş görünüm kutucuğunu işaretleyin ardından Tenge simgesi Unicode U+20B8 karşılığı gelmektedir.

Bu kodu yukarıda örnek resimde olduğu gibi Unicode’a git yazan yere 20B8 olarak yazdığınızda kolaylıkla bulabilirsiniz. Artık sizin buradan yapmanız gereken şey Seç ve Kopyala butonu kullanarak başta Excel, Word, Txt, Metin Belgesi tüm alanda kullanabilirsiniz.

Ben bunları yapamam diyorsanız yukarıda alandan kopyala ( ctrl + c ) ve yapıştır ( ctrl + v ) tuşlarını kullanarak web site, blog sayfa ve diğer alanlarda da kullanabilirsiniz. Bu özel sembolü Excel’de Ekle > Simge alanında bulabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Bu konumuzda bilgisayar klavyesinde tenge işareti yapmak konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesi üzerinden sorunlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2020 – 2021 – 2022 – 2023

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın