Sponsorlu Bağlantılar

Kasanın power ışığı yanıp yanıp sönüyor

14.768 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar kasasının power düğmesine bastığınızda fanlar çalışıyor , hdd sorun yok fakat kasa ışıkları yanıp yanıp sönüyor? bu sorun neden kaynaklıdır ? soru üzerine paylaşım için bu konu üzerinde araştırmalar üzerine bilgi vermek istiyorum.

Kasa içerisinde bulunan donanım parçaları Anakart , Ram , Hdd ve Ekran kartı bu sorunu doğrudan tetikleyen parçalardır.

Ram Kontrol : 

Bilgisayarınızda Ram ve slot yuvalarını kontrol ediniz , iki veya fazla ram kullanıyor iseniz ramleri yuvasından söküp tek tek kontrol ediniz ramin slot yerine takılan yerini silgi ile silin temizleyiniz , ramın girdiği slot yerleri tozlu olup olmadığını kontrol ediniz ve temizleyiniz. Ram bozuk olup olmadığını memtest yaparak kontrol edebilirsiniz.

Anakart Kontrol : 

Bilgisayarınızda kaburga kemiği olan anakart mainboard , arızalı olup olmadığını kontrol etmenizin basit yolu , fanların çalışıp çalışmadığı , fanlar çalışıyor fakat elektrik , elektronik devresinde sıkıntı var ise bunu teknik servis dışında anlamak zor olacaktır. Piyasada satılan anakart arıza tespit aparatları vardır bunlar sayesinde anakart üzerinde arızaları bulabilirsiniz.

anakartarizatesbtkarti

 

 

Harddisk – H.D.D Kontrol ;

bilgisayarın harddiskini kontrol etmek için bir başka bilgisayarda veya hdd kutu ile harici disk olarak başka bilgisayara takarak kontrol edebilirsiniz. Harddisk Kafa vurması var mı , bilgileri okuyup okumadığını kontrol etmeniz gerekecektir.

Ekran Kartı Kontrol : 

bilgisayar’da verileri görüntüye çeviren ekran kartı arızalı olup olmadığını bir başka bilgisayara takıp deneyin veya bilgisayarda varsa onboard ekran kartını kullanın ki sorunun ekran kartından kaynaklı olup olmadığını anlayınız. eğer kasa ışıkları yanıp sönüyor ve bilgisayar açılmıyorsa ekrana görüntü gelmiyor olabilir bu yüzden donanımları test etmeniz gerekecektir.

* Diğer unsur ışıkların yanıp sönmesi , Güç kaynağı yani power supply yetersiz gelmesinden kaynaklı olabilir , sağladığı güç donanım parçalarına yeterli besleme yapmaması bu sorunu teşkil eder.

Bilgisayar Anakart üzerinde tüm donanım parçalarını sökün Anakart üzerinde bulunan bios pilini sökün ve 1 dakika kadar bekleyin tekrar takın ve yeniden açın bilgisayar boşta çalışsın , sonra tekrar donanım parçalarını takarak yeniden başlatınız. ( bilgisayar açıkken hiç bir donanım parçasını çıkarmayın kapalı iken sökün elektrik akımı olmasın )

Yukarıda saydığım donanım parçalarından biri arızalı ise bilgisayarınız açmayacaktır , o yüzden teknik servis desteği alma ihtiyacınız olabilir.

Arama Tags & Etiket;

bilgisayar ışığı yanıp sönüyor , kasa ışıkları yanıp sönüyor , bilgisayarın ışıkları hep yanıp sönüyor , kasa da ışıklar yanıp sönüyor hatası , ışıklar sürekli yanıyor kapanıyor , ışık sorunsalı , ışık yanıp sönüyor çözüm , kasa ışıkları yanmıyor , kasa ışığı yanmıyor

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Kasanın power ışığı yanıp yanıp sönüyor (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. oncesinde surekli sonsuza kadar bip bip diye sesler geliyordu sonra ramleri cikarip tekrar taktim en sonunda tamammen bozuldu artik galiba kasanin guc dugmesine basiyorum birkac sn sonra isik sonuyor açılmıyor bilgisayarim lutfen yardim edin

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın