Sponsorlu Bağlantılar

İpconfig displaydns ve flushdns komutu

470 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda size iki farklı ağ komutu konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Bunlardan ilki olan ipconfig /displaydns sonrasında ipconfig /flushdns komutu olarak yazımızda okuyabilirsiniz.

İPCONFİG DİSPLAYDNS NEDİR

Daha önceki konularımızdan yola çıkarak bilgisayar ve interneti kullanan tüm cihazlar bir ip adresine sahiptir. Bu ip adresleri dhcp sunucu tarafından dağıtılmaktadır. İp adresi ise adres çözümleme yaparak sitelere girebilirsiniz.

Yani şunu örnek verecek olursak cep telefonuna telefon numarasını kayıt ettiğiniz de isim olarak kayıt etmektesiniz telefon numarasından hatırlayamadığınız bilemediğiniz numaraları isimle bulabilirsiniz. DNS de böyledir isimden ip adresi, ip adresinden isim çözümlemesi yaparak atıyorum 88.25.xx.xx ip adresi ademocut.com ip adresidir siz ip adresini yazarak da girebilirsiniz siteye ama bu akılda kalmadığı için direk ademocut.om yazdığınız da siteye girebilirsiniz dns de bunun çözümlemesini yapmaktadır.

Displaydns’de ziyaret ettiğiniz sitelerin dns adresini ön bellekte ( cachle ) tutar bu bellek geçici bir bellektir. Ziyaret ettiğiniz sitelerin bilgilerini ip adresi olmak üzere hafıza tutmaktadır.

İpconfıg displaydns nedir konusunda bu şekilde siz takipçilere bilgi verebiliriz. Bunu kontrol etmek için sizde Win+R tuşlarına basınız, çalıştır penceresine “cmd.exe” komutunu yazarak dos penceresi açılacaktır.

Bu pencere ipconfig /displaydns komutunu yazarak ziyaret ettiğiniz sitelerin ip adreslerini görebilirsiniz.

İPCONFİG /FLUSHDNS NEDİR

İpconfig displaydns komutunu ile önbelleğe alınan dns adresini temizlemek için kullanılan komuta ipconfig flushdns denir.

Bilgisayarlarda ve Sunucularda ziyaret ettiğiniz dns cachle belleği bu komut ile temizleyebilirsiniz. Böylece ziyaret ettiğiniz sitelerin dns adreslerini göremeyeceksiniz.

Önce konularımızda dns önbelleği nasıl temizlenir? Konumuzda bunu işlemiştik. Bu dos komutu ile sistemin girdiği ziyaret ettiği adresleri siliyoruz.

Yukarıda iki farklı komut ama aynı komutun devamı niteliğinde olan ağ komutlarını anlatmaya çalıştık. Bununla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularını sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın