Sponsorlu Bağlantılar

Google Chrome Dns Cache ( Ön Bellek ) Nasıl Temizlenir?

1.629 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar Bu konumuzda ön bellek yani cache nasıl boşaltılır bunun hakkında bilgi vermek istiyorum. Bilgisayarımızda yüklü olarak Google Chrome kullanıcıları için cache nasıl temizlenir? Bu temizleme ne işe yarar bunun hakkında kısaca bahsetmek istiyorum.

Bir uygulama veya bir web sitesi açıldığında site normal bir saniye diliminde açılır bu web sitesini ikinci kez açıldığında ilk açılma süresine göre daha hızlı açıldığını göreceksiniz bu hızlı açılmasının tek sebebi cache yani ön bellektir.

google chrome önbellek temizleme

Bilgisayarda ram ve cpu belleklerinde tutulan ön bellekler sayesinde daha önce girdiğiniz sitenin bilgileri bu ön bellek’de bulunacağı için hemen açılır bu ön belleğin özelliğidir. bununla ilgili daha detaylı konuları araştırabilirsiniz.

Google Chrome kendi ön belleğini tutacağı için bazen bu ön belleği boşaltmak gerekecektir bununla ilgili olarak hazırladığınız web sayfasında bir değişiklik hemen görünmeyebilir cache bellek bir TTL zamanı olduğu için beklemek gerekebilir ama siz bunu beklemeden temizlik yani ön belleği boşaltmayı isteye bilirsiniz.

Bunun için Google Chrome Ön Belleği ( cache ) silmek için tarayıcınızın adres çubuğuna aşağıdaki komutu yazın ve enter basınız.

chrome://net-internals/#dns

Burada chrome açık olan ve girdiğiniz sitelerin verileri göreceksiniz bu verileri silebilmek için site bir pencere açılacaktır.

google chrome dns ön bellek cache bellek temizleme

 

Yukarıda örnek resimde görüldüğü gibi Host resolver cache ( Clear host cache ) yazan butonu kullanarak Google Chrome cach belleği boşaltmış olursunuz.

Google Arama Tags & Etiket ;

Google chrome cach bellek nasıl temizlenir , cache bellek nasıl silinir , ön bellek nasıl boşaltılır

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın