Sponsorlu Bağlantılar

IP Çakışma Hatası Nasıl Çözülür

12.922 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu konumuzda  ip çakışması sorunu ve çözümü ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağım. ip çakışması nasıl olur , aynı İnternet ağını kullanan bilgisayar , tablet , telefon gibi cihazların Adsl Modem tarafından Dhcp görevi ile ip adresini dağıtmasından kaynaklı olarak aynı ip adresini almaya çalışmalarından dolayı ip çakışması yaşanmaktadır.

ip çakışma sorunu

 

Sistem , ağdaki başka bir sistem ile bir IP adres çakışması algıladı

Sorunu almaktadır. Peki İp çakışması sorunu nasıl çözülür ? bunun iki farklı yolu mevcut bunlardan birincisi Dos komutu ile diğer el ile ip ataması yaparak çözeceğiz.

Dos Komutu ile İp Çakışması Sorunu Engelleme ;

Bilgisayar Klavyesinin Win + R tuşlarına birlikte basalım ve Çalıştır penceresini açalım. Buraya cmd.exe komutu yazarak enter basınız. Karşınıza siyah dos penceresi açılacak şimdi buraya yazacağınız komutları sırası ile yazıyorum.

C:\> ipconfig /release

Yukarıdaki komut bilgisayarınızın mevcut ip adresini boşa çıkaracaktır , yani bilgisayar ip’den düşecektir.

C:\> ipconfig /renew

yukarıda komut ise boşta olan bilgisayarınız Adsl Modem ve DHCP server’den yeni bir ip adresi talep edecek ve ip adresi güncellenmiş olacaktır.

Bu komutlar yardımı ile manuel bir şekilde bilgisayarınıza yeni bir adresi atayabilirsiniz ve ip çakışmasını pratik kolay bir şekilde çözmüş olursunuz.

Manuel ( El ) ile İp adresi Atayarak Çözüm Sağlama ;

Bu çözüm biraz daha ustalık gerektiren bilgisayar ile haşır neşir olanlar için kalıcı bir çözüm yoludur yani sıkça ip çakışması yaşıyor iseniz bu yöntem ile çözebilirsiniz.

Bu konuda Daha Detaylı bir Anlatım ile Manuel İp Atama Nasıl Yapılır konusu inceleyerek ip çakışmasını çözmüş olacaksınız. Burada önemli olarak modemin ip adresi öğrenerek yani 192.168..1.1 veya 192.168.2.1 başlar genelde burada 192.168.1.1 olduğu farz edelim. ip adresini 192.168.1.1 ile 192.168.1.254 arasında vererek çözümü sağlayacaksınız. Konuyu mutlaka inceleyerek kalıcı bir çözüm sağlayacaksınız.

Arama Tags & Etiket ;

ip çakışması cmd , ip çakışması nasıl engellenir , ip çakışması nasıl düzeltilir , ip çakışması ne demek , ip çakışması sorunu çözümü , ip çakışması algılandı , ip çakışması dns düzeltme

evde ip çakışması , laptop ip çakışması , ip çakışması nasıl çözülür , ip çakışması sorunu çözümü

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

IP Çakışma Hatası Nasıl Çözülür (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın