Sponsorlu Bağlantılar

instagram çalındı mı nasıl öğrenirim?

1.054 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda sizlere instagram hesabımın çalındığını nasıl anlarım? Konusunda sizlere bu yazımızda bilgi vermeye çalışacağız.

Çoğu kullanıcının sıkıntı instagram hesabının çalınması, hacklenmesi sizde hesabınızın çalındığını düşünebilirsiniz fakat bunu biraz anlamanız zor olabilir. Çünkü eğer resimlerinizin silinmezse, kullanıcıları takipten çıkartılmazsa bunu gerçekten anlamanız zor olmaktadır.

Bunun için instagram hesabım başkasının eline mi geçti bu düşünceleri hesabınızı kontrol ederek öğrenebilirsiniz. Bizde bu konumuzda size bu kontroller nasıl sağlanır hemen anlatıma geçeceğiz. Hesabınız başkası tarafından çalınmazsa bir bu kontrolleri arada yerine getirerek hesabınızın güvende olmasını sağlayabilirsiniz.

Konunun sonunda hesap güvenliği nasıl sağlanır bununla ilgili olarak yazımızı okuyarak instagram güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

İNSTAGRAM HESABININ ÇALINDIĞINI NASIL ANLARIM?

  • İnstagram kullanıcısı iseniz hesabınızın çalışmasını anlamanın en belirgin yolu çalan kişinin şifrenizi değiştirmesidir. Eğer instagram hesabınız çalındıysa korsan { hacker } instagram hesabınızı değiştirmiştir.

Bu nedenle hesabınıza giriş yapamazsınız. Giriş yapamadığınız için hesabınızda bu kullanıcı değişiklik yapabilir. Size ait resimleri, videoları silebilir, kullanıcıları, takipçileri çıkarabilir, hesabınızı silebilir, sizin adınıza başkalarına dm atabilir.

Bir başka hesap üzerinden instagram hesabınızı kontrol ediniz anormal değişiklikler olup olmadığını kontrol ediniz.

  • Üçüncü parti yazılımlar kullanıyorsanız takipçi artırma, beğeni artırma, takip edeni bırakma, otomatik beğeni ve bunun gibi instagram hesabınızın kullanıcı adı ve şifresini verdiğiniz üçünü parti yazılımlar sizin adınıza otomatik beğeni yapabilirler.

Bu tür yazılımlar hesabınızın çalınmasına sebep olurlar ve hesabınızı birer zombi hesaba çevirebilirler. Sizin adınıza başkalarının resimlerini, videoları beğenirler sizin haberiniz bile olmaz bu tür hesap olup olmadığını ayarlar > beğendiklerim kısmından istem dışı beğenileriniz var mı? Kontrol ediniz.

Eğer bu tür zombi hesap olmuşsanız yapmanız gereken bu tür yazılımları hemen kaldırmak olacaktır. Ayrıca instagram kullanıcı şifrenizi değiştirin ve ayarlar > uygulamalar kısmından izin verilen uygulamaları kaldırın.

  • Size dm yolu ile gelen linkleri sakın açmayınız. Bu yakın arkadaşınızdan veya bilmediğiniz başka bir kullanıcı tarafından olsa bile bu tür linkler hesabınızın çalınmasına sebep olmaktadır.

Bu linkler oltalama linkler { Phishing }  linklerdir ve sizi başka bir siteye yönlendirerek buradan şifre girmenizi sağlayarak şifrenizin elinize geçmesi sağlayan sahte sitelerdir.

Yukarıda instagram da en çok sıklıkla başvurulan instagram hesap çalma yöntemlerinden bahsettik. Bu genel olarak bu şekilde oluşmaktadır. İnstagram hesabım başkasının eline mi geçti sorusu için bunları göz önünde bulundurunuz ve aşağıda instagram hesap güvenliğiniz için neler yapabilirsiniz bunları sizlere adım adım vereceğiz.

ÇALINAN İNSTAGRAM HESABINI KURTARMA

Eğer instagram hesabınız çalındı ve bir başkasının eline geçti siz hesabınıza giriş yapamıyorsanız o zaman bunu instagram tarafına bildirmeniz gerekecektir. Hesabın çalındıysa instagram hesabım çalındı nasıl geri alabilirim yazını okuyabilirsiniz.

İNSTAGRAM HESAP GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR

Eğer işletme hesabınız, bireysel kullanıcı hesabınız var ve aktif olarak kullanıyorsanız hesabınızı güvende tutmak için mutlaka aşağıda listeyi gözden geçiriniz.

  • İnstagram üçüncü parti uygulamalara izin vermez bu nedenle instagram uygulamaları dışında hiçbir yazılıma izin vermeyin kullanıcı adı ve şifrenizi vererek takipçi artırma, oto beğeni, video izlenme sayısı artırma vb. uygulamalar kullanmayın.
  • İnstagram hesabınızda mutlaka e-posta ce telefon doğrulaması yapınız.
  • İnstagram şifresini güçlendirin. Bunun için tahmin edilmesi güç, kırılması zor şifreler kullanın bunun için güçlü parola oluşturma yazısını okuyunuz.
  • İnstagram hesabınızı iki faktörlü kimlik doğrulaması oluşturun.
  • Size gönderilen genelde dm olarak atılan mesajlarda linkleri açmayın.
  • Başka bilgisayar veya cihazlardan instagram hesabınızı açıyorsanız arada giriş yaptığınız tüm cihazları “https://www.instagram.com/accounts/access_tool/logins” adresi üzerinden veya cihaz üzerinden kontrol ediniz ve tüm cihazlardan çıkış yapınız.

Yukarıda etkili ve basit bir şekilde hesabınızı korumaya alabilirsiniz. Böylece daha güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Tavsiye Yazı; instagram yardım hattı

Bu konumuzda sizlere instagram hesabım çalındı mı konusunda sizlere ipuçları vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar bizimle sorularınızı paylaşabilirsiniz.

ARAMA KELİMELER;

instagram başkasının eline geçtiğini nasıl bilirim, instagram çalındığını nasıl bilebilirim, öğrenirim, bulma, bulunur, bulunur

,

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın