Sponsorlu Bağlantılar

Excel de ortalama çek vadesi nasıl hesaplanır

9.165 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda excel formülü kullanarak iki tarih arasında ortalama vade hesaplama veya ortalama tarih hesaplama konusunda sizlere destek vermeye çalışacağız.

Genelde bu formülü ben ortalama çek vadesi hesaplamak için kullandığım için sık sık gerekmektedir. Sizde muhasebe departmanın da, banka, finans kuruluşunda çalışıyorsanız bu formül aslında sizin işinize yarayacaktır.

İki tarih arasında veya çek listesinde bulunan çek vadeleri, tarihlerin vadesinde vadeyi bulmak için kullanabilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz örneklerle sizde kolaylıkla bu adımı gerçekleştirebilirsiniz. Hemen konumuza başlayarak devam edelim.

EXCEL ORTALAMA VADE HESAPLAMA

Tarihler arasında vadeyi hesaplamak için resimli anlatım üzerinden hemen yararlanabilirsiniz. Aşağıda çek ortalama vade hesaplama için bir tablomuz var ve bu tablo üzerinden anlatmaya devam ediyoruz.

Yukarıda ortalamasını hesaplayacağımız vadeli çeklerin listesini aynı şekilde sağlamalı olarak bilgisayardan da girdik ve ortalama vade olarak 03/06/2019 olarak aldık bu vade Excel de 1 gün aşağı 1 gün yukarı olarak çıkabilmektedir.

Yukarıda muhasebe programında ortalama vade hesaplama aldık şimdi ise bunu excelde resimli anlatım ile sizlere hemen anlatacağız.

EXCEL ORTALAMA VADE HESAPLAMA RESİMLİ ANLATIM

Yukarıda F4 hücresi ( çek vadesi ) * G4 hücresi ( Tutar ) hücrelerini çarpıyoruz. Biz bunu I4 hücresine çarpıyoruz eğer çıkan sonuç ##### gibi görünürse bu hücreyi sayı olarak biçimlendirin

Yukarıda formülü çoğaltarak vade*tutar sonuçlarını aldık ve sonuçların toplamını da aldık. Şimdi bundan sonrası metot çarpım toplamını yani yukarıda resimde I13 hücresi / G13 bölmek olacaktır.

Yukarıda toplamları bölüyoruz =I13/G13 bölüyoruz ve sonucun çıkan kısmı hücre biçimlendir kısmından tarih olarak düzenliyoruz.

Bölüm rakamını tarih olarak biçimlendirdiğinizde excel vade hesaplama kısmının son adımını bize vermektedir.

Yukarıda çeklerin ortalama tarihi hesaplama excel de ve muhasebe programında aynı sonuçları vermektedir.

Yukarıda resimli anlatımı bir kez yaptığınızda eliniz alıştığında artık bu işlem size kolay gelecektir. Bu konuyu birde video anlatım ile sizlere bahsedeceğiz. Böylece daha anlaşılır şekilde olması kolay olacaktır.

ÇEK ORTALAMA VADE HESAPLAMA FORMÜLÜ

 

Çekleri vadesine göre sıralamayı excel de sıralama ve filtreleme kısmından özel sıralama kısmından vade tarihine göre A-Z veya Z-A olarak yakın tarihli çek, uzun tarihli çek olarak listeleyerek hesaplayabilirsiniz.

Bu konumuzda ortalama çek vadesi hesaplama excel de nasıl hesaplanır konusunda sizlere bilgi vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Excel de ortalama çek vadesi nasıl hesaplanır (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. çekleri vadeye göre sıralama nasıl yapılır? Bununla ilgili de bilgi verebilir misiniz?

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın