Sponsorlu Bağlantılar

iki ram takınca bilgisayar reset atıyor..!

754 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar’da Geçici bellek olarak çalışan , hard disk üzerinden okuduğu bilgileri ram ( random access memory ) hafızasında tutarak buradan okuyarak program ve oyunları oynayabilir veya kopyalama , yapıştırma gibi hafıza alarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Geçici bir hafıza olduğu için bilgisayarı kapatıp , açtığınızda bu bilgiler silinecektir.

 

ram-bellek montaj

 

Ram bellek bilgisayar üzerinde anakart üzerine montaj edilerek kullanılır . Ram slotlarına takılan ramler anakart üzerine rast gele takılamazlar.

Konu başlığında değindiğimiz gibi , bilgisayara iki ram takıldığında bilgisayar reset atmaya başlıyor olmasının nedenleri şimdi birazdan açıklamalı olarak anlatmaya çalışacağım.

anakart_ram

 

Bilgisayarın kaburgası sayılan anakart teknik olarak üretici firmanın model ve markasına donanım parçalarını desteklemektedir gelişen teknolojiye göre ayak uydurmak için gün geçtikçe yeni özellikler katılarak üretilmektedir. Şimdi herhangi bir anakart modelini baz alarak anlatmak istiyorum.

asus m2n68 la amd am2+ anakart ;

MODELİ: M2N68-LA (NARRA3)

Onboard Ekran Kartı Mevcut (Harici pci express slot mevcut)

SOKET YAPISI: AM2+

RAM DESTEĞİ: DDR2 MAX 8 GB

İŞLEMCİ DESTEĞİ: Athlon 64 3200+ / Phenom X4 9750

Şimdi burada ram desteği ddr2 max 8 gb ram desteklemektedir. eğer siz buraya ddr3 ram takmaya kalkışıyorsanız desteklemediği için reset atarak kendini korumaya almaya çalışır.

Bilgisayarda ram slotları iki tane ve her bir slot 1 gb ram desteklerken siz buraya 2 gb ram takarsanız , desteklemeyen bir donanım parçası olduğu için bilgisayar sık sık resetleyecektir. Toplam ram kapasitesi gb olarak anakartın desteklediği gb kapasitesine geçerse uyumsuzluk sorunu yaşayacaktır.

Diğer bir sorun ramlerden biri bozuk ise hem mavi ekran hatası verme ihtimali hemde reset atma sorunu yaşatacaktır. Bilgisayarınızı memtest86 programı ile arızalı ram var mı yok mu bunu kontrol ediniz. Ramleri anakarta tek tek takarak kontrol ediniz bozuk ram varsa bu şekilde tespit edebilirsiniz.

Tavsiye ; Bilgisayarın anakart marka ve modelini öğrenin daha sonra bilgisayara takacağınız ram kartlarının kapasitesi ve ssd , ddr , ddr1 , ddr2 , ddr3 , ddr4 gibi tiplerini ve gb kapasitesini ne kadar desteklediğini öğrenerek uyumlu olup olmadığını kontrol ederek takınız.

Arama Tags & Etiket ;

ram , ram arıza , reset atma , anakart , ram slot , bozuk ram , reset atma sorunu , iki ram nasıl takılır ? , ram takma , ram uyumu , 2 ram takma , reset atma sorunu

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın