Sponsorlu Bağlantılar

htaccess dosyası nasıl oluşturulur

182 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda htaccess dosyası oluşturma konusunda siz takipçilerimize ve bu konuda araştırma yapan kullanıcılara bilgi vermeye çalışacağız.

Htaccess oluşturma işlemine başlamadan nedir, nerede bulunur konusunda biraz ön bilgi verdikten sonra wordpress htaccess oluşturmak üzere konumuzu anlatmaya devam edeceğiz.

HTACCESS NEDİR

Hypertext Access ve Apache olmak üzere ağ sunucularında kullanılan web alanı üzerinde ayar değişikliklerin yapılmasını sağlayan bir dosyadır. Yeni kurallar ekleyebileceğimiz web server tarafından desteklenen dizin seviyesinin yapılandırılmasıdır.

HTACCESS NEREDE BULUNUR

 Bu dosya üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz de nerede diye soruyorsanız web sitenin kök dosyası içinde bulunmaktadır.

Bu dosya public_html altında görülmektedir. Bu dosyayı göremiyorsanız cpanel üzerinden dosya yönetici üzerinden gizli dosyaları göster seçeneği işaretlemek suretiyle htaccess dosyasını görüntüleyebilirsiniz.

Ftp yönetim aracı üzerinden yani sık kullanılan FileZilla programı üzerinden de bağlandığınız da htaccess dosyasını rahatlıkla görebilirsiniz.

Şimdi geldi asıl konumuz olan htaccess nasıl oluşturulur? Bunu aşağıda sizlere hemen anlatıma geçerek işleyelim.

HTACCESS DOSYASI NASIL OLUŞTURULUR

Bu dosyayı oluşturmak için herhangi bir kodlamaya ihtiyacınız yoktur. Eğer sizde wordpress alt yapısını kullanıyorsanız Admin paneli > Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar kısmından yeniden “değişiklikleri kaydet” dediğiniz de bu dosyayı oluşturabilirsiniz.

Eğer hariçten bir .htaccess dosyası oluşturmak isterseniz bir metin txt belgesi açınız ve içine aşağıda kodları yazarak dosya ismini .htaccess olarak değiştirin.

# BEGIN WordPress
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
# END WordPress

Yukarıda kodu bu dosya içine oluşturduğunuzda varsayılan wordpress htacctess dosyası olarak kullanabilirsiniz.

Bu konumuzda wordpress htaccess dosyası nasıl oluşturulur konusunda sizlere de kısayol dan destek vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın