Sponsorlu Bağlantılar

Htaccess dosya güvenliği nasıl sağlanır

847 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda ağ sunucuları tarafından kullanılan websitenin ayarlarının yapıldğı htaccess diğer adıyla hypertext access dosyasının güvenliği nasıl sağlanır? Bunu yazımızda sizler faydalı olacak ipuçlarını vereceğiz.

HTACCESS DOSYASI NE İŞE YARAR?

Sitenizle alakalı bir çok ayarı yapabileceğiniz yetki işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz dosyaya .htaccess dosyası adı verilmektedir.

Bu dosyanın çalışabilmesi için Apache kurulu olması gerektiğini hatırlatarak güvenli bir .htaccess dosyası nasıl oluşturulur? Aşağıda adımlarla sizde kendi dosyanızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

  • HTACCESS DOSYASINA ERİŞİMİ ENGELLEME

Bu dosyaya dışarıdan erişimi engellemek içizn CHMOD ayarlarını 644 olarak yapılandırmak gerekmektedir. Bu dosyanın izinlerini FTP üzerinden değiştirmek mümkündür. Dosya izinleri nasıl değişir yazımızda okuyarak sizde .htaccess dosya izinlerini değiştirin veya kontrol ediniz.

  • HTACCESS DOSYA ERİŞİM ENGELLEME KODU

Aşağıda vereceğimiz kodlarla htaccess dosya güvenliğini koruma altına alabilirsiniz. Bu kodları kopyalayın ve htaccess dosyası içine yapıştırın.

<file .htaccess>

order allow, deny

Deny from all

</files>

Yukarıda kodları dosyaya ekleyerek kayıt ettiğinizde htaccess erişimi engelleme işini kolaylıkla hallederek dışarından saldırılar için tedbirini almış olursunuz.

HTACCESS ERİŞİM ENGELLEME

Bu konumuzda .htaccess dosya erişimini kapatma, engelleme konularında sizlere destek vermeye çalıştık. WordPress alt yapılı sistemlerde sizde kendi sitenizin güvenliğini sağlamak amacıyla yukarıda dosya güvenliğini mutlaka sağlayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın