İpUçları

Hes Kodu Nedir Nasıl Alınır

Hes Kodu Nedir Nasıl Alınır

Merhabalar, bu yazımızda Hes Kodu ne işe yarar, nedir, nereden ve nasıl alınır konusunda bir yazıyı ele aldık. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü seyahatlerde kullanılmaya başlanan HAYAT EVE SIĞAR uygulaması hakkında şunlara değindi.

Covid-19 virüsünün bulaşma riskini mümkün olduğu kadar en az riske azaltmak için HES Kodu sayesinde Güvenli Seyahat için kullanılacağını belirti.

HAYAT EVE SIĞAR ( HES ) uygulaması üzerinde alınabilecek KOD sayesinde şehirlerarası yolculuk yapılabileceğini ifade etmiştir.

Uzun zamandır evinden çalışanlar, evde kalanlar, iş ile alakalı seyahat edecekler için HES uygulaması üzerinden alınacak kod ile mümkün olmaktadır.

Dün itibariyle kullanıma başlanan HES KODU ile şuan için sadece Uçuşlarda ve Trenlerde gösterilmesi zorunlu olan bu kod sayesinde seyahat yapılacak. İlerleyen durumlara virüsün kontrolü ve işleyişi olarak Otomobil ile seyahatler içinde bu kodun kullanılabileceği belirtilmiştir.

HES KODU NEDİR?

Hayat eve Sığar yani kısaca HES uygulaması üzerinden alınacak tek seferlik bir kod ile vatandaşlar nereye ve kiminle gideceğini kayıt altına alınarak herhangi birinde virüs tespit edildiğinde o yolculuk esnasında kişilerin kontrol altına alınması sağlanacaktır.

HES KODU NASIL ALINIR?

Hes Kodu almak iki farklı yöntemle alınacaktır. Bu kodu konumuzun başında dediğimiz gibi HES UYGULAMASI üzerinden alınacağı gibi Kısa SMS üzerinden de alınabilmektedir.

HES KODUNU HES UYGULAMASI ÜZERİNDEN ALMA;

Uygulama üzerinden almak için ilk önce bu uygulamaya sahip olmak gerekmektedir. Bunun için Android cihaz kullananlar için HES ANDROİD üzerinden cihazınıza indiriniz. IOS işletim sistemi için ise Apple Store’den HES İOS üzerinden indiriniz.

Bu uygulamayı indirdikten sonra kısa bir kayıt adımları işlemi tamamlıyoruz. Daha sonra HES KODU ALMAK için;

Hes Kodu işlemleri bölümüne giriyoruz ve “Hes Kodu Oluştur” butonu bastığınızda Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur. Bu kodlar tek kullanımlıktır ve her seyahat için farklı kod almanız gerekecektir.

SMS İLE HES KODU ALMA;

Uygulamayı indiremeyen ve uygulama üzerinden almak istemeyen vatandaşlar için telefondan göndereceği kısa mesaj ile koda sahip olunabilir.

Bunun için HES yazıp aralarda [boşluk] bırakacak şekilde T.C kimlik numarası, T.C kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve seyahat gün sayısı yazılarak 2023’ e kısa sms atılır.

Yukarıda adımlarla HES KODU alınabilmektedir. Şuan için E-devlet üzerinden bu konuyla ilgili bir işlem yapılmamaktadır.

Bu konuda bazı sorunlar uygulama üzerinden yaşanabilmektedir. Uygulama üzerinde Hes kodu işlemleri çıkmıyor, gelmiyor gibi sorunlar için uygulamayı güncelleyerek tekrar deneyiniz. Sağlıkla Kalın.

YORUMLAR (1)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

  1. haber diyorki:

    THY ve HIZLI TREN ( E-BİLET ) uygulamaları güncellendi artık HES kodu aldığınızda bu uygulama üzerinden girebileceğiniz bölümler açıldı. 2020 yılı böyle geçti de – 2021 – 2022 yıllarında artık nasıl olur bilmiyorum.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL