Sponsorlu Bağlantılar

Control+P { Ctrl+P } ne işe yarar?

8.712 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda sizlere okullarda sınavlarda, bilgisayar kurslarında veya genel kültür sorularında sıklıkla çıkan bilgisayar terimleri veya bilgisayarda sıklıkla sorulan sorulardan biri olan ctrl+p ne işe yarar? Konusunda siz takipçilere ve araştırma yapan arkadaşlara bilgi aktaracağız.

Bilgisayar hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Daha önce control ( ctrl ) tuşu ne işe yarar, ctrl tuşu ile birlikte kullanılan kısayollardan bahsetmiştik. ctrl tuşu ile birlikte kullanılan diğer tuşların görevini anlatmaya çalıştık.

Bilgisayarda bazı özel karakterleri yapabilmek için shift, ctrl yada fn tuşları sayesinden yapabiliyoruz, bilgisayar üzerinde daha etkin bir kontrol için ise ctrl ve alt tuşları ile birlikte atanmış, görevi olan tuşlar A, C, V yada P tuşları ve diğer saymakla bitiremediğimiz tuşlar vardır. Bizimde bu konumuzda Control+P diğer adıyla Ctrl+P tuşlarının görevini anlatalım.

Ctrl+P Görevi Nedir?

Bilgisayarda bu tuşun asıl görevi “Yazdır” +” Printer” görevini üstlenmektedir. Bu ctrl+p tuşuna birlikte bastığınız da bulunduğunuz Word, Excel, Web sayfası, Zengin Metin Belgesi ve diğer dosyalarda bulunan yazıları kolaylıkla ve hızlı bir şekilde yazdırmanızı sağlayabilirsiniz.

Yazıcıya gönder, yazıya yazdır yada yazıcı butonu olmayan bir yerdeki yazdırmak istediğiniz tüm yerlerde kullanabilirsiniz.

Ctrl+P ne işe yarar? sorulduğunda bulunduğunuz metni yazıcıya göndermek için kullanılan komut tuşları diyebiliriz. Yazdır kısayolu olarak ctrl+p tuşları sayesinde seçili yerleri de yazdırmak için ayarlar üzerinden kontrol edebilirsiniz. 

Yukarıda örnek resimde Sayfalar kısmında eğer uzun yazdırma sayfası varsa ve bu sayfalar arasında yazdırmayı istemediğiniz sayfaları arada n çıkarmak için, sadece yazdıracağınız sayfa numaraları belirterek yazdırma olanağı da sunmaktadır. ( ctrl+p tuşu neye yarar

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Control+P { Ctrl+P } ne işe yarar? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın