Sponsorlu Bağlantılar

Hazırda Beklet Hata ve Çözümleri

4.162 views
Sponsorlu Bağlantılar

Kim : Garip

Soru Sor : hocam sitenin takipçisiyim her soruya cevap veriyorsun bu arada bizi de bilgilendiriyorsun. çok değerli bilgileri bizlerle paylaştığın için öncelikle teşekkür ederim. benim sorum win 8.1 yüklü laptopumda “hazırda beklet (hibernate)” özelliğini aktif ettim. ama olması gerektiği gibi hazırda beklet istediğimde son masaüstümü tüm çalışanları ile beraber kayıt etmesi gerekmez mi. (ram i diske kayıt ederek). laptopu tekrar başlattığımda hazırda beklet özelliği sayesinde son anımı tüm açık özelliklerle aynen göstermesi gerekmez mi ?. fakat böyle olmuyor. hazırda beklet diyorum, tamam ama tekrar açtığımda laptop komple baştan başlıyor her seferinde, hatta bu arada güncelleme bile yaptığı oluyor. sistem değiştirmeyi düşünüyorum sizce ne yapmalıyım.

Cevap ; 

Garip Bey , ilginiz ve alakanız için teşekkürler. Hazırda Beklet , dizüstü bilgisayarlar için geliştirilmiş ve özellik olup tüm bilgisayarda olmayan bu özellik ile bilgisayarda hazırda beklet yaptık dan sonra bilgisayarınızı tekrar açtınız da kaldığınızda devam edebilirsiniz. Bu özelliğin avantajı az güç tüketmesidir.

Hazırda Beklet özelliğinde sorun ve hatalar ile karşılaşıyor iseniz bununla ilgili olarak yapılacak adımları takip edelim.

1-Adım ;

Bilgisayarın Hazırda Beklet Özelliği ile ilgili olarak yapılacak ayarları buradan bir kontrol ediniz. https://support.microsoft.com/tr-tr/kb/920730 bu adreste bulan Fixit ile tekrar Hazırda beklet özelliğini aktif ediniz.

Bu işi programsız yapmak istiyor iseniz ;

Hazırda bekleme modunu devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:
Başlat’ı tıklatın ve Aramaya Başla kutusuna cmd yazın.
Arama sonuçları listesinde, Komut İstemi’ni sağ tıklatın ve sonra Yönetici Olarak Çalıştır’ı tıklatın.
Kullanıcı Hesabı Denetimi tarafından istendiğinde, Devam’ı tıklatın.
Komut istemine powercfg.exe /hibernate off yazın ve ENTER tuşuna basın.
Exit yazıp ENTER tuşuna basarak Komut İstemi penceresini kapatın.

 

Hazırda bekleme modunu etkinleştirmek için şu adımları izleyin:
Başlat’ı tıklatın ve Aramaya Başla kutusuna cmd yazın.
Arama sonuçları listesinde, Komut İstemi’ni sağ tıklatın ve sonra Yönetici Olarak Çalıştır’ı tıklatın.
Kullanıcı Hesabı Denetimi tarafından istendiğinde, Devam’ı tıklatın.
Komut istemine powercfg.exe /hibernate on yazın ve ENTER tuşuna basın.
Exit yazıp ENTER tuşuna basarak Komut İstemi penceresini kapatın.

Microsoft Sayfasından Alıntı

2-Adım ;

Bilgisayarınızın Sistem Güncellemelerini yapınız Windows Update ile son güncellemelerini yükleyiniz.

3-Adım ;

Bilgisayarınızın Güncel Ekran Kartı Sürücülerini tekrar yükleyin.

4-Adım ;

Bilgisayarı hazırda beklet moduna aldğınız da verileri hiberfil.sys dosyası tutacaktır bu dosya alanı kapalı olma ihtimalini düşünerek  Win + R ile çalıştır penceresini açalım buraya cmd komutunu  yazalım ve dos ekranı açalım buraya yazacağım komut “powercfg -h on” tırnaklar olmadan yazalım ve enterliyelim. Daha sonra bilgisayarımızı yeniden başlatarak tekrar deneyelim.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Hazırda Beklet Hata ve Çözümleri (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. tşk. bahsettiğiniz adımları gerçekleştirdim. ama çözüm olmadı. hazırda beklet özelliği az da olsa güç harcar mı, çünkü ben evde pili çıkarıp kullanıyorum, bildiğim kadarıyla harcamıyor.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın