Sponsorlu Bağlantılar

Hacim Ölçüsü Desi Hesabı Nasıl Yapılır?

1.543 views
Sponsorlu Bağlantılar

Kargo’da bir paket verdiğiniz de ya da bir taşıma firması ile görüştüğünüz de eğer göndereceğiniz büyük bir koli ise bunu desi hesabı yaparak fiyatlandırırlar.

Sizin kolinizi gönderim durumuna göre koli ağırlığına ya da koli desi’sine göre hesaplamak suretiyle desi hesaplama yolu ile size fiyat çıkartırlar. Bizim de bu konumuzda desi nasıl hesaplanır? Bununla ilgili basit yolla hesaplama yolunu anlatacağız.

Desi Nedir?

Desi, kargo şirketlerinin sıklıkla kullandığı bir cismin hacimsel ağırlık birimidir. Yani hacim ölçüsü denilmektedir.

Desi Nasıl Hesaplanır?

Bir paketin, kolinin desisini hesaplama için En, Boy, Yüksekliği çarpılır ve 3000’e bölünür. Desi hesaplama için göndereceğiniz koli’nin ebatları önemlidir.

koli desisi hesaplama için örnek resimde olduğu gibi a = boy b = en c = yükseklik bir mezura yada metre ile ölçüyoruz. Örnek : a : 30 cm b: 20 cm c : 25 cm boyutunda 30*20*25=15000 /3000 = 5 Ds bu kolimizin desi hesaplama ile 5 desi gelmektedir.

Kargo şirketlerinde genelde büyük boyutlu eşyalar desi hesabı ile ücretlendirilir. Bunun nedeni büyük boyutlu kargolar hacimce yer kapladığı için taşınabilecek toplam koli sayısını etkilemektedir.

Türkiye’de yaygın olarak olarak Yurtiçi, Mgn, Sürat Kargo, Aras, Ups, Metro, Ptt kargoları yaygın olarak çalışmaktadır. Bunun dışında diğer kargo şirketleri için gideceği yere göre arama yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın