Sponsorlu Bağlantılar

{Güncel} WordPress Spam Yorum Engelleme

5.301 views
Sponsorlu Bağlantılar

Blog sayfanız’da veya web site için WordPress kullanıyor iseniz spam yorumlara sizde mağdur kalma durumunuz vardır. Sayfalarınıza yapılan yorumların faydası olabileceği gibi devamlı bir site tanıtımı yapılan veya reklam içerikli sitelerin sitenize büyük zararları’da olacaktır.

istenmeyen spam yorumlar

Yukarıdaki gibi “istenmeyen yorumlar” bölümüne düşen spam yorum olarak görünen yorumlarda bir ürün tanıtımı veya site tanıtımı yapılmaktadır. Her yapılan spam yorum sizin onayınız dışında devamlı olarak geleceği için sizi yıldıracak’dır.

akismet istenmeyen spam yorum

Spam Yorumların Zararları :

* Google zararlı linkleri temizlemektedir sitenizde zararlı linkler web sitenizi tehlikeye atabilir.

* Sitenize gelen ziyaretçilerin güveni sarsılabilir.

* Devamlı gelen istenmeyen yorumlar site üzerinde kontrolün olmadığı göstermektedir.

Spam İstenmeyen yorumlara Nasıl Engel olunur ?

Bunun için istenmeyen yorumları engellemek için WordPress “Akismet” Eklentisi kullanacağız. Bu eklenti nasıl kurulur Eklentiler > Yeni Ekle >> bu kısımdan arama yaparak eklentiyi kurabilirsiniz. Bu eklentiyi kurduk’tan sonra kayıt olmanız gerekecek.

WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur ?

Spam ” İstenmeyen Yorumlar ” Engellemek için farklı yollar deneyebilirsiniz. Bununla ilgili olarak sitenizin kök dizininde bulunan .htaccess dosyası içerine spam yorumların geldiği ip adreslerini engellebilirsiniz .

Bunun için htaccess dosyası içine tespit ettiğiniz ip adreslerini aşağıdaki kodları kullanarak ekleyebilirsiniz.

# block ip
order allow,deny
deny from xx.xx.xx.xx
allow from all

xx.xx.xx.xx yazan yere ip adresi yazacaksınız. Bu şekilde sitenize bu ip adresi üzerinden gelen ip adreslerini engelleye bilirsiniz.

Bununla birlikte Captcha Eklentisi ile yorum yapmadan önce doldurma terimler girerek boot’ları engellemiş olursunuz.

Eklenti İndirmek için “https://wordpress.org/plugins/captcha/” adresinden indirme ve detayları alabilirsiniz.

Başka bir istenmeyen yorum block yöntemi , yorumları onay’a bırakarak denetleyebilirsiniz. Her Gelen yorum sizin onayınız için beklemede olacaktır eğer bu yorum üzerinde istenmeyen içerikler var ise hızlı bir şekilde düzenleme yaparak onay vererek yorumun site üzerinde görünmesini sağlaya bilirsiniz.

WordPress Yönetim Paneli > Ayarlar >> Tartışma adımlarını takip ediyoruz.

yorum denetimi

 

Bir yorum denetlenmek üzere beklemeye alındığında adımını işaretlemeniz yeterlidir. ayrıca burada yasaklı kelimeler , ve ip adreslerini yazarak engellemeyi yapabilirsiniz.

Arama Tags & Etiket ;

wordpress yorum engelleme , wordpress spam nasıl yorum nasıl engellenir , wordpress comment block , wordpress sahte yorum engelleme , wordpress yorum engelleme eklentisi

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

{Güncel} WordPress Spam Yorum Engelleme (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın