Sponsorlu Bağlantılar

{ Güncel } Windows Deneyimi Dizini Nedir Nasıl Çalışır?

2.822 views
Sponsorlu Bağlantılar

Windows Deneyimi Dizi Nedir ?

ilk önce bunun hakkında bilgi verdikten sonra daha sonra Nasıl Yapılır bununla ilgili bilgi geçeceğim. Windows Deneyimi Dizini diğer isimleri ile Sistem Derecelendirme , Sistem Puanlama olarak form sitelerinde gözünüz aşina olmuştur.

Bilgisayarınızın üzerine bulunan Donanım parçaları ve Yüklü yazılımları 1.0 >> ile 7.9 Puanları arasında değerlendirme yaparak Sisteminizi ölçer buna göre bir puanlama yaparak performans değerini gösterir.

Sistem Derecelendirme Nedir

 

Windows Değerlendirme Dizini puanı ne kadar yüksek olursa Bilgisayarınızın performansı hızı çalışma durumu o kadar iyidir.

Windows Deneyimi Dizini Yapmanın Amacı Nedir ?

Puanlama veya Donanım Değerlendirmesi yapmanın amacı Bilgisayarınızda gideceğiniz bir Donanım değişikliğine veya satın alacağınız bir yazılım için Bilgisayarınızda çıkacak olan puana göre alabilirsiniz. Bilgisayarınızın Taban Puan 3.3 çıkmış ise siz en az 3 ve üzeri taban puanlı bir yazılım veya donanım alabilirsiniz.

Veya Bir sistem parçası yani donanım parçası değiştirecekseniz en az puanlama çıkan donanım’dan başlaya bilirsiniz.

Windows Deneyimi Dizini Puanlamasında Hangi Bileşenler Değerlendiriliyor ?

Sistem Puanlaması veya Değerlendirmesi yapılacağında Bilgisayarınızda bulunan Donanım parçaları ve Bilgisayarın performansını doğrudan etkileyecek parçalar ve yazılımlar değerlendirilir.

İşlemci ( Cpu ) : Saniye Başına işledi işlem sayısı

Bellek ( Ram ) : Saniye Başına Bellek işlem sayısı

Grafikler : Windows Aero için Masaüstü performansı

Oyun Grafikleri : 3B iş ve oyun performansı

Birincil Sabit Disk : Disk veri Aktarım Hızıdır

Yukarıda saydığım 5 ana madde üzerinde değerlendirme yaparak Sistem Puanı vermektedir.

Windows Deneyimi Dizini Nasıl Çalışır ( Yapılır ) ?

Başlat >> Denetim Masası >> Performans Bilgileri ve Araçları >> Adımlarını Takip Ediyoruz ve Burada Yeni bir işletim sistemi kurduğunuzda ilk defa derecelendirme yapacak iseniz.

windows derecelendirme nasıl yapılır

Windows deneyim dizini alt puanlarını görüntüleyin eğer göremiyor iseniz bu bilgisayarı derecelendirme tıklayınız. , Eğer sistemde bir değişiklik yaptıysanız Değerlendirmeyi yeniden çalıştır tıklayınız.

Windows Deneyimi Dizini Puan Artırma

Kısaca özetlemek gerekirse bilgisayarınızda yapacağınız performans değerlendirmesi veya donanım değişikliklerinde size önemli ipucu verecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın