Sponsorlu Bağlantılar

{ Güncel } Roaming Klasörü Nedir ve Ne İşe Yarar

6.633 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınızda Bazı virüslerin ve kötü yazılımların yerleştiği bu Roaming Klasörü nedir ? Genelde bilgisayarımıza zarar veren ve arka planda çalışan virüs programlarının yerleştiği Roaming klasörü hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Bu klasör içerisinde Windows ait uygulama ayarlarının saklandığı biraz daha açabilirsek kullanıcı kimliğinizin bilgisayardan bilgisayar taşınmasını sağlayan verileri içerir. Bu özelliklik Genelde Etki alanlarında ( Domain ) ortamında gerçekleşir. Domain ortamında Gezici Profil dediğimiz bir olay ile Bir bilgisayara giriş yaptığınız profil ile açılan program ve masa üstünü başka bir bir bilgisayardan giriş yaptığınız zaman aynı program ve masaüstü ile girşş yapabilirsiniz.

Roaming Klasörüne erişim için Win + R ile çalıştır penceresini açıyoruz ve (%appdata%) komutunu yazdığımızda kolay yoldan girebiliriz. Not : Parantez işareti olmadan 

Diğer bir yol ise C:\Users\kullanıcıadı\AppData\Roaming  adımlarını takip edebilirsiniz. kullanıcıadı sizin bilgisayarınızdaki kullanıcı adıdır.

Bu Klasör içine yerleşen bilmediğiniz programlar bazen iyi niyetli olmaya bilir , Bu klasör içerisinde dosya ve programlar dışında trojen ve keylogger yerleşebilir bunları iyi analiz ederek bilmediğiniz programları ve dosyaları silebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

{ Güncel } Roaming Klasörü Nedir ve Ne İşe Yarar (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. öncelikle merhaba benim bilgisayarımda apdata deki büssürü dosya sanki roaming in içine girdi oysakı ben onları apdata dada olduğunu biliyiorum şimdi apdata da local locallow ve roaming var diyerleri roaming in içinde geri almalımıyım

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın