Sponsorlu Bağlantılar

[ Güncel ] Low Level Format { LLF } Nedir.?

383 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazımızda Low Level Format nedir , Low Level Format ne işe yarar , low Level Format Nasıl atılır bunun hakkın bilgi araştırması yapalım . ilk önce kısa Format nedir bunun hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Format yeni aldığınız bir bilgisayara yada bilgisayarınızın yavaşladığını düşündüğünüzde bilgisayara işletim sistemi kurmaya Format denir , Format atmak formatlama , işletim sistemi kurmak hemen hemen aynıdır.

Bu Konumuzda Low level format konusunu işleyelim , bilgisayar form sitelerinde blog sayfalarında sıkça ismini duymusunuz dur. Peki Nedir bu Low Level Format ?

Low Level Format Nedir.?

Diğer Bir adı ile Düşük Seviyeli Format atma olarak da bilinen format atmanın bir biçimidir. Bilgisayarın Harddisk veriler yüklenirken bu veriler fiziksel olarak bir biçim yaratırlar ve Harddisk’de  yer (  iz ) oluştururlar. Bu kullanım şekline göre harddisk zamanla sil veya kopyala şeklinde harddisk iyice yavaşlar ve diskde verilerde okunma zorluğu takılmalar oluşur yada harddisk’e yerleşmiş virüsler nedeni artık kullanılmayacak duruma gelebilir .

İşte Bilgisayarımızın Harddisk zaman ile yavaşladığında bilgisayarımıza Format atma ihtiyacı duyabiliriz. Bilgisayarımıza format attığımızda bu verileri geri getirmek mümkün olabilir Ama Low Level Format ile atılan formatlar da bu veriler geri gelmez yani Harddiski Fabrika ayarına geri getirilir ,  Bu işlem için ise bunun adına “ Zero Fill ” denir yani bu dosyalar artık bir daha geri gelmez HDD tamamen sıfırlanmış fabrika ayarlarına geri dönmüş olur. Bu işlem biraz zaman alır biraz derken 1-2 gün kadar sürebilir yavaş yavaş disk sıfırlama noktası gelir.

Low Level Format  bilgisayarımızdaki aynı zamanda bad sektörleri de temizlemiş olur.

Low Level Format Nasıl Atılır?

Low Level Format atmak için Hard Disk Markasına göre Resmi Web Sitesinden indireceğiniz Dosyalar ile Low level Format atabilirsiniz. Birde Piyasada ismini sıkça duyduğunuz Hiren Boot Cd üzerinde bununla ilgili olarak araçlar bulunmaktadır.

Low Level Format Riskleri Nelerdir..?

low Level Format atmak gerçekten Risklidir. Her an Diskiniz uçabilir , Low Level Format uzun süreceği için ani elektrik kesintilerinde diskiniz uçar yani artık kullanamazsınız . Diskinizde tüm veriler partition silineceğini unutmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın