Sponsorlu Bağlantılar

Muhasebeciler için Excel Düşeyara Formulu Nasıl Kullanılır

1.384 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu yazımızda DÜŞEYARA  Formülü nasıl kullanılır bunun hakkında bilgi vereceğim. Daha önceden Excel üzerinde Eğersay formulu ile muhasebecilerin cari hesap extrasında fatura nasıl kontrol edilir bunun hakkında bilgi vermiştim . Bu yazımda ise aynı formülü kullandık dan sonra düşeyara  formülü  nasıl kontrol edeceğiz bunun hakkında bilgi vereceğim.

Düşeyara formülü ne işimize yarayacak ?

Geçenlerde benimde başıma gelen bir olayda biz aynı fatura numaralarının olup olmadığını eğersay fatura ile kontrol ediyorduk eğer eğersay formulünde aynı faturalar var ise 1 yok ise 0 geliyordu. 0 olarak çıkan faturalar karşı tarafın extrasına yansımamış oluyordu o zaman faturalar işlenmemiş sayılıyordu. şimdi bir de şöyle faturalar var kontrol de çıkıyordu ama faturaların bakiyeleri yanlış çıkmış olabilirdi mesela 1450 tl tutarındaki faturayı 1382 tl gibi işlemiş olabilir bunların hangi fatura olduklarını nasıl bulacağız ?

işte düşeyara formülümüz bu işe yarıyor bu aradaki farklı faturaları tespit etmek için DÜŞEYARA formülünden faydalanıyoruz. bu formül nasıl kullanılacak ?

Düşeyara Formülünün  Açıklaması ;

Bir Tablonun En sol sütunundaki bir değerini arar ve daha sonra aynı satırda belirtiğiniz sütundan bir değer verir. Aranan_değer ;  tablonun ilk sütundaki bulunacak değerdir ve bir değer , bir başvuru ya da bir metin dizesini bulabilir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın