Sponsorlu Bağlantılar

Google da arama nasıl yapılır?

4.643 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda internet te arama teknikleri konusunda bir anahtar kelime nasıl aratılır? Bununla ilgili bir ipucu komut var mıdır? Bunu yeni başlayanlar için veya devamlı çalışma yapan arkadaşlar için ipucu vermeye çalışacağız.

Google öyle bir arama motoru ki istediğiniz, istenilen tüm bilgileri size sunacak bir arama motorudur. Hiçbir şey gizli değildir. Eğer internete giren ve kullanan bir kişi mutlaka geride bir ayak izi, ipucu bırakmıştır bana göre bunun için Google arama motorunu iyi kullanmak gerektiğini bilmek gerekiyor. Bunun için Google arama tekniklerini iyi kullanmak gerekir.

Eğer bir kişi hakkında bilgi topluyorsanız veya bir konu hakkında araştırma yapıyorsanız Google de bir kelimenin nasıl aratılacağını bilmeniz gerekiyor.

Bununun için sizlere Google arama teknikleri hakkında gerekli bilgiler vereceğim. Sizde tüm aramalarda istediğinize nokta atışı ulaşabileceksiniz.

Google da arama nasıl yapılır?

Dünya devi arama motorumuz Google arama teknikleri için aşağıdaki sizlere vereceğimiz ipuçları ile etkin kullanımla aramalar yapabilirsiniz. Başlıyoruz…

 

  • Google da kelime arama

Bir kelime aratacaksanız örnek pizza siparişi için bulunduğunuz lokali de aramaya katabilirsiniz. Bunun için Konya pizza sipariş kelime ile aratabilirsiniz.

Bir film aratmak istiyorsunuz bunun için movie: ile birlikte film ismini yazmanız yeterli olacaktır. Buna örnek movie:gora gibi aratabilirsiniz.

Bilgisayar kelimesi ile adem öcüt kelimesini birlikte aratmak isterseniz bilgisayar+ adem ocut şeklinde aratabilirsiniz.

Bilgisayar kelimesi araması yaparken sonuçların içinde adem ocut kelimesin geçmesini istemiyorsanız bilgisayar –adem ocut şeklinde aratabilirsiniz.

Kelimeleri “ tırnak işareti içinde kullanmak daha etkilidir. “bilgisayar” gibi

  • Google Bilimsel Araştırmalar

Eğer Google de bilişsel araştırmalar yapıyorsanız ve istediğiniz belgelere ulaşmak isterseniz Google kendi bünyesinde “http://scholar.google.com/”  arama link adresinden “Google Akademi” motorunu kullanabilirsiniz.

  • Google Belge Türü Arama

Google arama motorunda excel, pdf, word dosyalarımı aratmak istiyorsunuz. Bunun için aradığınız dosyaların uzantılarını bilmeniz yeterlidir. Dosya uzantıları konusunda destek alabilirsiniz.

Google bu dosyaları aratmak için pdf, xml, xmlx, doc dosyalarını ve diğer uzantılı dosyaları Google de bulmak için filetype:pdf komutu ile aratabilirsiniz.

  • Google zamana göre arama

Bir konuyu zamana göre arama yapabilirsiniz. Bunun için Google gelişmiş araçlardan kolaylıkla bu işi aratabilirsiniz. Aslında bu konu seo işiyle uğraşanlar için oldukça önemlide diyebiliriz. Zamana göre arama nasıl yapılır?

 

Bir kelime ya da bir dizin ne zaman indexlenmiş bunu Araçlar > Herhangi Bir Zaman kısmını değiştirerek arama yaptırabilirsiniz.

  • Google de görsel arama

Çoğu öğrenciler bir konuda görsel resim arayarak ödevlerinde kullanmaktadır. Biz bunu öğrenci dedik fakat bu webmaster için, ya da herhangi bir konuda görselle ihtiyaç duyanlar için de geçerlidir. Görsel resimler için zengin ve geniş bir arama yapmak isterseniz aşağıdaki arama tekniğini kullanabilirsiniz.

Bilgisayar konusunda bir görselle ihtiyaç var bunun için “bilgisayar” ile ilgili bir arama yapacaksanız.

Görsel arama yapmak için arama kelimesini seçtiğiniz de size bilgisayar ile ilgili resimler gelecektir. Bunu farklı türlerde arama yapabilmek için Araçlar kısmından

Boyut, renk, kullanım hakkı, çizim, zaman ve diğer araçlar olmak suretiyle farklı farklı yöntemlerle aramasını yapabilirsiniz. Bilgisayarda bir hareketli resim ( gif ) olarak arama yapacaksanız. Şu kelimeyi “tırmak işareti kullanarak yapabilirsiniz. “bilgisayar+gif” şeklinde arama yaptığınızda hareketli resimler gelecektir.

 

Google da arama nasıl yapılır? Konusunda anlatıma devam ediyoruz. Son olarak size Google gelişmiş arama özelliğinden bahsedeceğiz.

Google Gelişmiş Arama ( Advanced Search )

 

Arama motorunun sağ alt köşesinde “Ayarlar” kısmına girerek orada gelişmiş aramalar özelliğini göreceksiniz.

Burada sizlere verilen anahtar kodları aklımda tutamam diyorsanız bu gelişmiş aramayı kullanarak tüm istenilen niteliklerde aramaları filtreleme yaparak arama yapabilirsiniz.

Google de kapsamlı arama etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun dışında bazı Google web masterler ( seo ) kullanımı için kullanılan kodlar şunlardır.

Link:siteadı.com  sitenize gelen linklerin bağlantılarını kontrol edebilirsiniz.

Related:siteadı.com  sitenize benzer siteleri gösterir.

Cache:siteadı.com siteniz en çok ne zaman Google  tarafından ziyaret edilmiş bu gösterir.

Site:siteadı.com googlede sitenize ait index sayısını gösterir.

Site:siteadı.com bilgisayar  sitenizde bilgisayar ile ilgili yazıları gösterir.

Yukarıda seo konusunda başarılı olmak için bu konular oldukça işe yaracaktır. Google da arama yapma konusunda sizlerin de önerileriniz varsa yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Google da arama nasıl yapılır? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın