Sponsorlu Bağlantılar

Google Chrome veri ihlali nedeniyle şifreniz ifşa oldu mesajı

3.479 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda son zamanlarda Google Chrome kullanıcıların karşısına çıkan veri ihlali nedeniyle şifreniz ifşa oldu uyarı mesajıdır.

Bu sorun neden kaynaklıdır, bu gibi durumlarda neler yapılmalıdır bunun üzerinde durmaya çalışacağız. Bilindiği gibi birçok siteye rahat ve hızlı bir şekilde giriş y ağlayabilmek için parola, şifreleri ve kullanıcı adıyla birlikte Chrome bunları sizin izin verdiğiniz sürece bunları kayıt altına almaktadır.

Son zamanlarda şifreniz ifşa oldu Chrome kullanıcıları için karşınıza her an çıkabilmektedir. Bunu şu şekilde söyleyebiliriz.

Google Chrome de kullandığınız eklentiler veya uygulamalar üzerinden bir güvenlik açığından dolayı şifreleriniz sızmış olma ihtimali yüksektir.

Bunun için ne yapabiliriz? Nasıl bir ek güvenlik alınabilir bunları sizler için aşağıda ipuçlarından paylaşmaya çalışacağız.

GOOGLE CHROME VERİ İHLALİ NEDENİYLE ŞİFRENİZ İFŞA OLDU

Şifrenizin ifşa olması Google Chrome tarayıcısında beni hatırlat sekmesinde parolaların kayıt olduğu alanda şifreleriniz sızmasına neden olabilir.

İnternet tarayıcınızda Ayarlar > Gelişmiş > Otomatik Doldurma > Şifreler > bu bölümde gördüğünüz tüm kayıtlı parola, şifrelerinizi siliniz.

Bu kısımda kayıtlı olan şifrelerinizin tümünü değiştirin. Burada yer alan tüm şifreleri kendi sitesinden değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Şifrelerinizin internette sızıp, sızmadığını “https://haveibeenpwned.com/Passwords” adresi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Buradan sadece kontrol ediniz burada çıkmaması şifrenizin sızdırılmadığı anlamanı içermemektedir.

Chrome eklentilerini kontrol ediniz. Burada sizin isteğiniz dışında yüklenmiş bir eklenti var mı? Kontrol ediniz. Ayrıca burada kullanmadığınız eklentileri kaldırınız. Bana göre eklentisiz çalışmakta fayda vardır.

Yukarıda alacağınız basit önlemler doğrultusunda veri ihlali nedeniyle şifreniz ifşa oldu hatası veya diğer adıyla uyarı mesajı sebebiyle önlemler almış olacaksınız.

TAVSİYE VİDEO;

Yukarıda konumuzda veri ihlali nedeniyle şifreniz ifşa oldu sorunu çözümü hakkında bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın