Sponsorlu Bağlantılar

Fotoğraf çekim tarihini öğrenme

5.269 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bir fotoğraf hani tarihte çekinilmiş, ne zaman çekim yapılmış bu sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Eski zamanlardan kalan, kültür ve tarihi yansıtan fotoğraflarınız var bu fotoğraf hangi zamanda, ne zaman çekilmiş merak uyandırmaktadır. İnternetten indirdiğiniz veya bilgisayarınızda kayıtlı olan resimlerin çekim tarihi öğrenmek için sizlere ipuçları vereceğiz. Bunlar tam olarak tarihi yansıtmadığını sizlere şimdiden söyleyelim sadece bu tarihleri tahmini, yaklaşık olarak tahmin edebilirsiniz.

FOTOĞRAFIN ÇEKİLME TARİHİ ÖĞRENME

İnternetten geçmiş bir tarihte bir fotoğrafın çekim zamanını bulmak için sizlere kullanabileceğiniz iki yöntemle zamanını bulmaya çalışacağız.

Yukarıda tarihi bilenen bir resim var fakat bizim nette rastgele bulduk ve kime ve nereye ait olduğunu bilmediğimiz biz zaman olarak bahsedeceğiz.

Örnek resimde Mevlana torunu Velet Çelebi ve Mevlevi Taburu Çanakkale savaşına uğurlanırken çekilmiş bir resmi görüyoruz. Biz bunun hangi tarihlerde çekildiği kesin tarih olarak bilemeyiz fakat bunu Google Görseller ile arama yaparak hangi sitelerde listelendiğini bu resim hakkında bilgileri edinebiliriz.

Yukarıda fotoğrafı bilgisayarda masaüstünden Google Web browser de görseller kısmına sürükle bırak ile çekip bıraktığımız da Google kısa bir aramadan sonra bu tarihi resmin nerelerde hangi sitelerde kullandığı ve bu fotoğraf hakkında bilgileri size sunacaktır.

Yukarıda ve sıralı olarak fotoğrafın hangi zamanda çekildiği gösteren ve hangi sitelerde kullandığınız ve tarihte kullandığını gösteren bilgileri sunmaktadır.

Aslında bu fotoğraf özgülük araması konusunda bunu daha önce anlatmıştık. Bununla alakalı diğer bir sitemiz daha var.

EFİXDATA;

Japan Electronic Industries Development Association olarak adı geçen bu siteye “http://exifdata.com/exif.php” adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu site fotoğrafların nerede, ne zaman çekilmiş, resimlerde kullanılan etiketlere kadar veri tabanında tutulan bir sitedir.

Mevcut fotoğrafı bu alana yüklemek suretiyle hakkında bilgi edinebileceğiniz bir veri tabanına sahiptir.

TİNEYE;

Son olarak “https://www.tineye.com/ adresinden girerek yine resmin kullanıldığı tüm siteler görebilirsiniz. Burada amaç bu resim hakkında bilgi edinmektedir.

Bu fotoğraf hakkında yüklenen sitelerde fotoğraf hakkında veya makale yazısında görsel olarak kullanıldığında fotoğrafın çekim tarihi size ipucu olarak verilmiş olacaktır.

Bu sitelerde çalışma mantığı fotoğraf çözünürlüğü, boyutlar, pikseller ve onlarca kritere göre arama yapıldığı için özgünlük testi için kullanılan siteleri örnek verdik.

Eğer çok eski tarihten bir fotoğraf bulduğunuz ve Google Görsellerde arama yaptığınız fakat buna ait bir iz bulamadığınız Google bu fotoğraflara benzer resimleri size önerecek, gösterecektir bu benzer fotoğraflar da aynı çözünürlükte, piksellerde olacağı için aynı tarihlere yakın bir zamanda olma ihtimali olduğu için bu ipucu fotoğrafların tarihide size ipucu olarak tarihi baz alabilirsiniz.

Bu yazımızda eski, geçmişte çekilen fotoğraf tarihin öğrenme konusunda ne zaman çekilmiş olarak tam bir tarih olarak değil de tahmini olarak nasıl öğrenebileceğimizi anlatmaya çalıştık. Bununla alakalı olara sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Fotoğraf çekim tarihini öğrenme (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın