Sponsorlu Bağlantılar

Fn Tuşu Nerede Bulunur?

4.001 views
Sponsorlu Bağlantılar

Günümüz teknolojisinde yaygın bir şekilde masaüstü bilgisayar, dizüstü { laptop }, tablet, akıllı telefonlar kullanılmaktadır. Bu teknoloji ürünlerinden biri olan laptop pc’de size bir tuş hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Daha önceki konularda Fn Tuşu ne işe yarar? Konusu hakkında içerik paylaşımız olmuştu, bu konumuzda fn tuşu nerede olduğu hakkında bilgi aktaracağız. Sizlerden gelen soru & cevap sayfamızdaki sorulardan biride masaüstü bilgisayar fn tuşu nerede konu başlığı ile ilgili bir soruydu.

Bilgisayarda fn tuşu aramadan önce ilk önce Fn Tuşu görevi hakkında sizlere kısa bilgi verdikten sonra fn tuşu nerede bulunur? Bununla ilgili bilgimize geçelim.

Fn Tuşu

Bilgisayarda üst karakterleri çıkarabilmek, yapabilmek için özel tuşlar vardır bunlar arasında en başta ctrl, shift, alt, alt gr tuşları ( alternatif tuşlar ) ile birlikte fn tuşudur.

Bunlara en iyi örnek harflerin hemen üstünde bulunan 3 tuşuna baktığınızda hashtag işaretini görebilirsiniz. Bu üç tuşuna sadece bastığınız da 3 rakamını Alt Gr+3 tuşuna birlikte bastığınız da # işaretinin çıktığını göreceksiniz.

FN tuşu da bazı özel klavyede özel fonksiyon tuşları FN tuşu il birlikte kullanılmaktadır. Buna örnek Ses Açma, Ses Kısma, Ekran Parlaklığı, Monitörü kilitleme vs. buna örnek verebiliriz.

Fn Tuşu Nerede

Dizüstü laptop pc de klavye üzerinde fn tuşunu bulabilirsiniz. Bu tür bilgisayarlarda küçük hacimli, mobil, portatif oldukları için FN tuşu kullanımı vardır. Fakat dizüstü bilgisayarlar da harici klavye kullandığı için tüm tuş fonksiyonları için neredeyse ayrı ayrı tuş yerleşimi nedeniyle FN Tuşu pek görülmemektedir.

Fakat günümüz çağında Windows 10 işletim sisteminde yeni nesil bilgisayar ve klavyelerinde görülmektedir.

FN Tuşu genel olarak Mavi renkli tuş olarak görebilirsiniz. Bu tuş ile birlikte özel atanmış tuşları kullanmak amaçlı klavyede vardır. Klavyede üzerinde fn tuşunun rengi ne ise klavyede özel atanmış görevler için o rengi göreceksiniz. Fn Tuşuna basılı tutarak bu tuşlara bastığınız da atanmış görevi yerine getirirler.

fn tuşu ayarları nerde bu tuş ile ilgili bir ayarı yoktur sadece fn tuşunu pasif edebilir ya da tekrar açabilirsiniz. Bu konumuzda fn tuşu nerede , nerede bulunur? Bu tür sorulara cevap vermeye çalıştık. Sizlerden gelecek sorular için yorumlar kısmından veya soru & cevap sayfamızı kullanarak sorularınızı göndererek cevap arayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın