Sponsorlu Bağlantılar

fn tuşu ne işe yarar görevi nedir?

3.878 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda FN Tuşu nedir? Fn tuşu ne işe yarar ve görevleri nedir? Bununla ilgili olarak sizlerden gelen soru & cevap sayfamızdaki sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Fn tuşu nerede bulunur konumuzda bahsettiğimiz gibi klavye üzerinde sıklıkla kullanılan özel karakterle, simgeleri yapabilmek için ctrl, alt, alt gr, shift tuş kombinasyonu birlikte kullanılmaktadır. Harici olarak bağladığımız klavye de geniş yer olduğu için bazı karakterleri tek tuşla klavyede yapabiliriz. Fakat laptop, dizüstü bilgisayarda bazı ayarların ve özel karakterli yapabilmek için özel tuşlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Laptop Pc klavyesinde FN tuşu görevi nedir? Bu tuşla bilgisayar üzerinde bazı ayarları yapabilmek için FN tuşu yardımı ile ayarları yapabiliriz.

Bu ayarlar nelerdir? Ses Açma, Ses Kapatma, Uyku Moduna alma, mousepad açma / kapatma, ekran parlaklığını açma yada kapatma gibi bu ayarları klavye üzerinde FN Tuşuna basılı tutarak FN Tuşu rengindeki klavye tuşu üzerinde bulunan aynı renk ile bulunan ayarları yapabilirsiniz.

Fn Tuşu Nedir?

Bu tuş klavyeden yer kapmak amaçlı tasarlanmış özel amaçlı kullanılan komut tuşu diyebiliriz. Fn tuşu genel olarak laptop bilgisayar üzerinde bulunmaktadır. Ama özel tasarlanmış klavyelerde bulunabilir. Bu tuş ile birlikte klavyede Fn Tuşu hangi renkte ise klavyede o renk ile bulunan tuşlardaki ayarı bilgisayarda gerçekleştirebiliriz.

Bilgisayar marka ve modeline göre FN tuşu yeri farklılık gösterir, benim bilgisayarım Asus olduğu için Alt Tuşunun hemen yanında mavi renkli tuş olarak bulunmaktadır.

Casper, Samsung, Lg, Acer, Toshiba, Dell, Msi, Sony, Lenovo, Packard Bell markalı piyasada en çok kullanılan markalarda farklılık göstermektedir.

Fn Tuşu Görevi Nedir?

Kısaca bu özel tuş ile klavyeden yer kazanılarak bazı ayarları kolay şekilde hızlı erişim tuşu olarak atanarak ayarı en kısa zamanda gerçekleştirmek amaçlı geliştirilmiş komut tuşudur.

Buraya kadar fn tuşu ne işe yarar, fn tuşu görevi nedir, fn tuşu nedir gibi ödev sorularının sıklıkla geldiği sayfamız olan soru & cevap sayfamızı sizde kullanarak sorular gönderebilirsiniz. Ayrıca sayfamızın hemen altında yorum yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın