Sponsorlu Bağlantılar

Excel’deki sütün harfini sayıya çevirme

1.559 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda Microsoft Office Excel’de Sütün Harflerini sayı’ya çevirme yada sayı olarak görüntülenme şeklinde ayarlayabilirsiniz. Kısa şu şekilde anlatmak gerekirse B5 hücresini ifade etmek için 2/5 şeklinde gösterim şeklinde ifade etmek diyebiliriz.

 

yukarıda exceldeki harfle ifade edilen sütunları sayısal değere nasıl çevrilir? rakamlarla nasıl ifade edilir şimdi bununla ilgili sizlere pek de bilinmeyen küçük ipucu vermeye çalışacağız. Sayıya çevirme için ;

  • Excel Menü
  • Seçenekler

excel sütün harflerini sayıya çevirme işlemi için “Excel Seçenekler” > R1C1 Başvuru Sitili kısmını işaretlemek gerekecektir. bu alanı işaretlediğiniz de artık bundan sonra excel çalışma sayfası ve çalışma kitabında sütün harfleri sayıya dönüşecektir.

yukarıda örnek resimde gördüğünüz gibi sütün sayıya çevrilmiş oldu böylece artık formüllerde hücreyi ifade ederken C5 hücresi için R5C3 şeklinde ifade edilecektir, R = satır , C = Sütün anlamına gelmektedir.  C = column ( sütun ) ifade etmektedir. Yukarıda işlemleri aynen bu şekilde uygulamak sureti ile sütun harflerini sayısal değerlerde ifade edebilirsiniz.

Bu işlemi iptal ederek tekrar Microsoft Excel’de sütunları harflere çevirmek, dönüştürmek için aynı adımları tekrarında yapmanız ve ve R1C1 başvuru stili önündeki onay işaretini kaldırmanız gerekecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın