Excel

Excel’de bir tarihin haftanın hangi gününe geldiğini bulmak

Excel’de bir tarihin haftanın hangi gününe geldiğini bulmak

Merhabalar, bu konumuzda Microsoft Excel de bir tarihin hangi gününe geldiğini nasıl buluruz bunu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Raporlamalarda işinize yaracak olan formülümüzde pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, cumartesi, Pazar günlerinin haftanın kaçıncı gününe geldiğini HAFTANINGÜNÜ formülünü kullanarak kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bizde bu yazımızda HAFTANINGÜNÜ formülü nasıl kullanılır bunu aşağıda anlatarak sizde kolaylıkla bulabilirsiniz.

HAFTANINGÜNÜ FORMÜLÜ EXCEL

Girmiş olduğumuz bir tarihi 28.07.2021 tarihi ( ÇARŞAMBA ) gelmektedir. Çarşamba günü haftanın pazartesiden başlatırsanız 3 gününe gelmektedir. Bizde bunu formül kullanarak bulacağız.

=HAFTANINGÜNÜ(Seri_No;Döndür_Tür) şeklinde çıkacaktır.

Burada Seri_No tarihin bulunduğu hücreyi seçiyoruz. Döndür_Tür kısmında ise tarihin hangi tarihine isabet ettiğini belirleyeceğiz sıralama türünü göreceksiniz.

Yukarıda da gördüğünüz gibi formülü kullanırken tarihimizin olduğu kısmı seçiyoruz döndür_tür de ise sıralamayı belirlemek gerekecektir.

Burada 3 günü “Çarşamba” belirlemek istediğimiz de ise “METNECEVİR” formülünü kullanmamız gerekecektir.

VİDEO ANLATIM;

Bu konumuzda HAFTANINGÜNÜ formülünü kullanarak bir tarihin haftanın kaçıncı günü olduğunu bulma konusunda bilgi vermeye çalıştı. Konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle sorunuzu paylaşabilirsiniz. KOD: 2022-2023-2024-2025-2026

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL