Sponsorlu Bağlantılar

Excel lookup { ara } formülü nasıl çalışır

2.057 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda excel lookup formülü kullanımı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Daha önceki konularımızda yatayara ( hlookup ) formülü ve düşeyara ( vlookup ) formülü hakkında bilgiler vermiştir. Bu bilgiler arasında en çok kullanılan düşeyara formülünün olduğunu sizlere söylemiştik.

Bu konumuzda excel ara formülü hakkında sizlere resimli ve video olarak konumuzu anlatmaya çalışacağız. Arama yapılan değerler sıralı olması nedeniyle az kullanılan formüller arasında yerini almaktadır.

Kullanılan formülümüz =ARA(aranan değer;aranan_vektör;sonuç_vektör) şeklinde formülümüzü kullanabilirsiniz. Bu formülü biraz daha açarsak.

Aranan Değer ; Numerik veya metin şeklinde olabilir.

Aranan Değer ; Sütün ve Kolon şeklinde artan sırada olmak zorundadır.

Sonuç Vektör ; Sonuç değerinin bulunduğu satır veya kolon

Bunu şimdi sizlere örnek vererek anlatarak daha iyi anlama çalışacağız. Aşağı resimli anlatımla nasıl kullanılır içeriğimize devam edelim.

LOOKUP FORMÜLÜ NASIL KULLANILIR?

 

Excel ara formülü nasıl kullanılır

Yukarıda örnek tablomuzda Aranan= kısmına il plakası yazdığımız da Sonuç kısmına hangi şehre ait olduğunu getirecek bir formül yazacağız.

Sonuç ( E9 ) hücresine formülümüzü yazmaya başlıyoruz. =ARA E8 ( buraya plaka yazdığımız da ); Aranan Vektör ( B5:F5 arasında plaka numaralarını sorgulayacak ); Sonuç vektör ( B3:F3 hücreleri arasında doğru şehri Sonuç kısmına yazacak )

Aranan ; 42 yazdığımız da Sonuç kısmına KONYA ilini getirecektir. Bunu plaka numarasını değiştirdikçe İl ismi de dolasıyla değişecektir.

Bu konumuzda excel ara formülü nasıl kullanılır fikir vermek amaçlı olarak bu konumuzu sizlerle paylaştık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın