yavru kedi sahiplenme

ethernet kartı nasıl açılır / kapatılır?

2.295 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konu anlatımda Ethernet kartı veya diğer adıyla Ethernet adaptörü nasıl açılır? Veya nasıl kapatılır? Bu konularda sizlerden gelen soru & cevap sayfamızdaki sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Bilgisayarın internete çıkması, bağlanması için gerekli olan donanım parçasına Ethernet adaptörü denilmektedir. İnternet sağlayıcı firmadan satın aldığınız paketi kullanmak için Adsl Modem ve modem den çıkan Ethernet kablosu ya da kablosuz ağ bağlantısı ile Ethernet adaptörü sayesinde bilgisayarınız internete bağlanmaktadır.

Bunun dışında aynı network { ağ } içinde bilgisayarların birbirleriyle haberleşmesini sağlayan birim içinde Ethernet kartı gereklidir. Bizim konumuzda Ethernet kartı devre dışı bırakma konusunda sizlere bilgiler vereceğiz. Bilgisayar ağ bağlantılarında yaşadığınız sorunlar veya birden fazla kablolu veya kablosuz ağ bağdaştırıcı kullanıyorsanız bunlardan birini devre dışı bırakarak “Devre Dışı” bırakabilirsiniz.

Ethernet Kartını Devre Dışı Nasıl Bırakılır?

Devre dışı bırakmak için birkaç yöntem vardır. Bunlardan ilki masaüstü ayarları üstünden yaparak Ethernet Kartını etkisizleştirme işlemini yapabiliriz.

  • Denetim Masası
  • Tüm Denetim Masası Öğeleri
  • Ağ Bağlantıları

Windows 10 işletim sisteminde Win+I tuşlarına bastığınız da ayarlar penceresini açacaksınız. Burada ise sıralama

  • Ağ ve İnternet
  • Ethernet

Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir

Ethernet kartını devre dışı bırakma işlemini hangi kart üzerinde yapacaksanız fare yardımı ile üzerine geliyoruz ve Sağ tuş yardımıyla “Devre dışı Bırak” yaparak ağ kartını devre dışı bırakma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz ilk metot ağ kartını etkisizleştirerek farklı bir ağ kartı ile bağlantı sağlayacaksanız, bilgisayarın internet bağlantısını kesmeyi düşünüyorsanız bu adımları uygulamanız gerekmektedir.

Ağ Kartı Nasıl Kapatılır?

Diğer ağ bağdaştırıcını sonlandırmak için aygıt yönetici üzerinden bu kartları kapatmak olacaktır. Bunun adımlar

  • Win+R tuşlarına basınız
  • Çalıştır Penceresini açıyoruz.
  • “devmgmt.msc” komutunu yazın

Aygıt Yönetici penceresinde bulacağınız ayarlar

Ağ Bağdaştırıcıları

Bu alanda hangi kartı kapatmak, devre dışı bırakmak istiyorsanız üzerine geliyoruz ve farenin sağ tuşu ile “Cihazı devre dışı bırak” menüsü üzerinden ağ kartını { Ethernet kartı } devre dışı kapatabilirsiniz.

Yukarıda iki farklı metot ile kablosuz ağ kartı devre dışı nasıl bırakabiliriz. Bununla ilgili yöntemleri sizlere anlatmaya çalıştık. Bunun dışında Bios üzerinden ağ kartını devre dışı bırakabilirsiniz.

Tekrar ağ kartını etkinleştirmek, açmak için aynı yöntemlerle işlemi tersini yaparak “Etkinleştir” işlemi ağ kartını açabilir ve tekrar kullanabilirsiniz.

Bilgisayar Ethernet kartını devre dışı bırakma, tekrar açma konusunda sorularınız yada yaşadığınız sorunlar, hatalar varsa sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından veya soru & cevap sayfamızdan tarafımıza göndererek çözüm arayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın