Sponsorlu Bağlantılar

eski telefon satarken nelere dikkat edilir?

301 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda ikinci el telefon satarken neye dikkat edilir? veri güvenliği hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Kullanmış olduğunuz telefon markası ne olursa olsun, iphone, android tabanlı samsung, htc, asus ve buna benzer telefon kullanıyorsunuz ve yeni bir telefon aldığınızda eski telefonu elinizden çıkarmayı düşünebilirsiniz.

Eski telefon’da verileriniz mutlaka olacaktır, telefon numaraları, notlar, fotoğraflar bunların satacağınız yabancı kişilerin eline geçmemesi için ne yapılır? eski telefonu elden çıkarırken nelere dikkat edilir? bunu sizlere başlıklar altında toplayarak bu önemli noktalara dikkat edilmelidir.

Eski Telefonu Satmak ;

eski telefonu satmak için ilk önce kendi güvenliğinizi düşünmeniz gerekecek , önemli bilgileriniz bir başkasının eline geçmemesi mutlaka önemlidir. Bunun için telefon içinde bilgileri mutlaka ilk önce yedekleyin. 

Telefon iphone kullanıyorsanız telefonu iTunes yardımı ile mutlaka bir yedeğini alınız, telefon içinde fotoğrafları bilgisayara ayrıca el ile aktarın, iCloud ‘e notları, telefon numaralarını, kişisel bilgileri mutlaka yedekleyin ardından telefonu satacağınız kişiye iphone sıfırlama yaparak teslim ediniz.

 

Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil bu menüleri takip ederek tüm içerikleri temizleyerek siliniz ve öyle teslim edinin. 

Bu adımlar aynen Android tabanlı telefonlar içinde geçerlidir. Hafıza kartı kullanıyorsanız telefonun hafızasında verileri fotoğraf vb. verileri hafıza kartına yükleyin ve kartı çıkartarak sıfırlama işlemini yapınız. Eğer hafıza kartı ile teslim edecekseniz yeni bir hafıza kartı alarak verebilirsiniz. 

Bunun nedeni silinmiş bir hafıza kartından veri kurtarmak mümkün olduğu içindir. Sıfır bir hafıza kartı ile telefonu teslim ediniz. Tüm kutu içindeki aksesuarı sağlam ise verebilirsiniz. Bu konuşmanıza antlaşmaya bağlıdır.

Buraya kadar veri güvenliği en önemli bir nokta olduğunu vurguladık, internet üzerinden eski telefonu satacaksanız ilk önce paranın hesaba geçtiğinden emin olunuz para gelmeden kesinlikle eski telefonu kargo yapmayın bu gittigidiyor veya diğer alış veriş siteleri için farklı yürümektedir. Para havuz sistemine düşüyor telefonu teslim alıyor ve ödeme başarılı diyerek ödemeyi o şekilde yapılıyor.

diğer internet veya elden telefon satın alacaklar için telefonun alımında ve satışında sorulan kimlik ve imei numaraları çalıntı olup olmadığını mutlaka sorgulamasını yapın veya yaptırtın sonradan imei çalınmasına karşı sıkıntı olmasın fatura varsa faturanın bir fotokopisini alın ve öyle teslim ediniz.

eski telefon satmak için dikkat edilecek önemli kurallar bunlardır, bunun dışında telefonda özür varsa yani hata, arıza bunları satarken alıcıya söyleminiz de fayda vardır. Yarın bir gün bu tür sorunlar doğabilmektedir. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın