Sponsorlu Bağlantılar

Eksik .dll uzantılı dosyalar nereye atılır?

17.148 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda Bir oyun veya programı kullanmak için açtığımızda eksik veya bozuk dll dosyası hatası aldığınızda nasıl çözülür ve bu  dll nereye atılır gibi akıllarda bir çok soru gelmektedir. ilk önce dll dosya hakkında kısa bir ön bilgi vereceğim ve arkasından bu dll uzantılı dosyalar işletim sisteminin hangi klasörü içerisine yüklenir bununla ilgili olarak pratik şekilde bilgimizi vereyim.

crypt32 .dll dosyası

DLL Dosyası Nedir?

Dynamic Link Library  kelimesinin Türkçe karşılığı dinamik link kütüphanesi anlamı içermektedir. Windows işletim sisteminin en önemli işletim dosyaları parçalarıdır.

Bir program çalıştırıldığında sıralı çalışan dosyaları bağlantı linkleri ile fonksiyon kütüphanesidir. kısaca basitleştirilmiş açıklaması ile programların çalışması için gereken program dosyalarını iş akışını koordinasyonu sağlamaktadır.

Bu dosyalardan birinin olmaması veya bozuk , eksik olması dll hatası vermektedir.

DLL Dosyası nereye atılır?

DLL Hatalarında , Dll Dosyası Nereye Atılır?

dll dosyası eksik ise bu dosyayı işletim sisteminize göre Windows 7 , Windows 8 veya Windows 10 sisteminin bit sayısına göre yani 32 veya 64 bit buna göre İnternet üzerinden bulmalısınız. Bulduğunuz ve indirdiğiniz bu dll dosyasını ilk önce eski dosyayı bir yedeğini alarak ne olur ne olmaz Windows>>System32 klasörü içine atmalısınız fakat işletim sistemi değişik olabileceği için aşağıdaki dizinlerde olabilir ;
(Windows 95/98/Me)    C:\Windows\System

(Windows NT/2000)      C:\WINNT\System32

(Windows XP, Vista, 7)    C:\Windows\System32

Windows 8 , Windows 10 C:\Windows\System32

64 Bit İşletim Sistemi ise Bilgisayarınız ;

C:\Windows\SysWOW64\   klasörüne atılır.

Adımlarını takip ederek dll dosyasını bu klasör için atıyoruz , Bu işlem atılmayla bitmiyor daha sonra bu eksik dll dosyasını fixlemek için aşağıdaki adımları uygulamamız gerekecektir.

Windows Tuşu + R ile çalıştır penceresini açıyoruz ve Çalıştır penceresine aşağıdaki eksik dll dosyası ile birlikte komutu yazıyoruz.

dll hatası

 regsvr32  xinput9_1_0.dll

Yukarıda örnek verdiğim komut ile klasör içine attığınız dosyayı aynen yukarıda gibi yazıyoruz ve enter tuşu ile fixliyoruz. Daha sonra Bilgisayarımızı şifayen yeniden başlatmakta fayda vardır.

Arama Tags & Etiketler ;

dll hangi klasöre atılır , dll nasıl atılır , dll dosyası nereye atılır , eksik dll nereye yüklenir , dll nasıl atılır

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Eksik .dll uzantılı dosyalar nereye atılır? (2 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın