Sponsorlu Bağlantılar

Ekran kartı bileşenleri nelerdir?

606 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda ekran kartı { grafik kartı } veya diğer adıyla GPU kartların ana bileşenleri hakkında siz takipçilerimize bilgiler vermeye çalışacağız. Bu yazımıza başlamadan önce yeni başlayan kullanıcılar hakkında ekran kartı ne işe yarar, görevi nedir? Bununla ilgili olarak kısa bir bilgi vermeye çalışacağız.

EKRAN KARTI NE İŞE YARAR?

Bilgisayarın temel donanımların birisi olan ekran kartı olmazsa olmaz bir ana bileşenlerdir. Bilgisayarların görüntü vermesini sağlayan temel donanım parçası AGP, Pc-Express, PCI, ISA, VLB ( VeESA Local Bus ) veri yollarını kullanarak verinin işlemci tarafından işlenerek Anakart üzerinden ekran kartı aracılığı ile ekran, monitöre aktarılmasını sağlamaktadır.

Bilgisayar performansını da doğrudan etkileyen bu ana bileşen günümüzde hız tutkunları içinde olmazsa olmazlar arasında olan bir parçacıdır.

Bizim bu konumuzda ekran kartı bileşenleri nelerdir? Konusunda aşağıda vereceğimiz liste grafik kartının bileşenlerini oluşturmaktadır.

GRAFİK KARTI BİLEŞENLERİ NELERDİR?

Bilgisayar da görüntü almaya yarayan ekran kartı bileşenleri nelerden oluşur? Bunun için hemen aşağıda listeden öğrenebilirsiniz.

→ VGA BİOS;

Bu bileşen ekran kartının hangi görevi, hangi zamanda yapacağını belirlemeyen komutları barındırmaktadır. Bunun dışında veri trafiğini kontrol etmektedir.

→ GPU;

Bilgisayarın işlemcisi CPU olduğu gibi ekran kartı işlemcisine de GPU adı verilmektedir. Görüntü ait hesaplamaları ve işlemleri gerçekleştirmektedir. Diğer adıyla grafik işlemci ünitesi adı verilmektedir.  

→ VİDEO RAM;

Ekran kartı üzerinde GPU ile çalışan özel bir ram dır. GPU ihtiyaç duyduğu verileri üzerinde tutarlar böylece bu veri ne zaman istenirse VGA BİOS aracılığı ile işlemci tarafından VİDEO Ram üzerinden bu veriler çekilmektedir.

→ RAMDAC;

Biraz uzun bir adı vardır “Random Access Memory Digital-to-Analog Converter” kısaltması olarak RAMDAC adı verilmektedir. Ramdac görevi ekran kartının dijital görüntüsünü, analog sinyali destekleyen monitörlere uyumlu hale getirmektedir. Veri aktarma hızı ve veri dönüştürme hızı ekran yenileme hızını belirler.

 Yukarıda ekran kartı temel bileşenleri dışında ise üzerinde bulunan SLI/CrossFire Köprüsü, Soğutucu, Güç girişi, Görüntü çıkışları, Soketler, Devre kartı yer almaktadır.

Bunun dışında ekran kartı çıkış VGA, DVI, HDMI, DISPLAY PORT, TV-OUT, TV-IN, S-VİDEO, olarak söyleyebiliriz.

Tavsiye Yazı; ekran kartı nasıl güncellenir

Bu makalemizde ekran kartı bileşenleri nelerdir, hangi bileşenler yer almaktadır, hangi bileşenlerden oluşur konularında bilgilendirme yapmaya çalıştık. Bununla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorunlarınızı bize iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın