Sponsorlu Bağlantılar

E-devlet üzerinden miras veraset sorgulama nasıl yapılır?

365 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda miras sorgulama e-devlet üzerinden nasıl yapılır bunu sizlere bu konumuzda anlatmaya çalışacağız.

Günümüzde birçok şeyi hayatımızda kolaylaştıran ve artık devlet dairesine gitmeden internet üzerinden er devlet şifresi ve TC numaranızı girerek sorgulamalar yaparak birçok evrak alabileceğiniz devlet kapısı yeni bir hizmet sunmaktadır.

Bu hizmette veraset sorgulama yapma hizmeti olarak sizlere bir kolaylığı da sunmaktadır. Sizde e devlet şifresine sahipseniz bu hizmet üzerinden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Bu işe başlamadan önce veraset nedir kısaca bunun üzerinde anlatım yaparak adından miras öğrenme işlemine başlayacağız.

VERASET NEDİR?

Veraset Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetinde bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye bulunan malların veraset veraset tarikiyle veya herhangi bir suretle olursa olsun ivasız bir tarzda bir şahıstan bir şahısa intikal etmesidir.

Hukuk dilinde bu şekilde anlatılmaktadır. Kısaca anne, babadan kalan malların çocuklarına intikal etmesine diyebiliriz. Bu veraset ilamı ile gerçekleşmektedir. Bunun için Mahkemeye dava açmak gerekmektedir. Bunu bir dilekçe ile halledilebilir. Bu detaylardan sonra e devlet miras öğrenme konusunda nasıl öğrenilir bunu hemen anlatımına geçeceğiz.

MİRAS SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Bu sorgulamayı yapabilmek için “https://www.turkiye.gov.tr/adresi üzerinden TC numarası ve şifreniz ile giriş yapınız.

Adalet Bakanlığı Sayfası altında veraset ilamı sorgulama sayfası üzerinden Miras Bırakanın TC numarasını girerek kimlere mirasın kaldığını öğrenebilirsiniz.

Adalet bakanlığı veraset ilami sorgulama hizmetini “https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama” adresini web tarayıcınıza yapıştırarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve “Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.

Böylece mirasa sorgulama bu hizmet üzerinden alabilirsiniz. Bu konumuzda miras sorgulama nasıl yapılır konusunda sizlere bilgiler vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın