Sponsorlu Bağlantılar

Dosya Uzantıları Nedir & Ne işe Yarar

7.071 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarımızda çalışabilmek için programlara ihtiyaç vardır. bu programlar örnek olarak Muhasebe programına , resim derlemek düzenlemek  veya müzik dinlemek için programlara ihtiyaç vardır. Bu programların’da kendi aralarında çalıp işlev görebilmesi için alt dosyalara ihtiyacı vardır.

file extension - dosya uzantısı nedir

Bu alt dosyalar program kurulurken setup.exe çalıştırdığınızda bilgisayara yükleme yapar ve bir klasör altında toplanırlar. Bu klasör altında toplan program dosyaları birbirleri ile bağlantılı çalışırlar ve program dosyasının soyadını yani uzantısını alırlar. Bu dosya uzantıları konusundan inceleyebilirsiniz. https://ademocut.com/dosya-kavrami-dosya-uzantilari/ konusunu detaylı inceleyebilirsiniz.

Kısa şöyle özetlemek gerekirsek Dosya uzantıları bilgisayardaki program dosyalarını birbirinden ayırt etmek için belirtilen bir özelliktir. Örnek : Resim dosyaları ; jpg , png – Microsoft Word ; doc , Excel için xls , xlsx gibi örnekler ile genişletebiliriz.

Dosya Uzantıları Ne işe Yarar ?

Dosya uzantıları ; bilgisayar programları birbirinden ayırt etmek için kullanılan bir özellik olduğu için uzantılarından hangi programa ait olduklarını buluruz doc ve xls dosyalarının farklı office programları olduğu gibi ayırt edebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Dosya Uzantıları Nedir & Ne işe Yarar (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Mükkemel bir sayfa beğendim Adem ÖCÜT bu gibi uğraştıran şeyleri bize açıklayıp kısa zamanda kurtulmamızı sana borçluyuz . Harika

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın