Sponsorlu Bağlantılar

[Donanim] Klavye Nedir ve Çeşitleri Nelerdir ?

3.553 views
Sponsorlu Bağlantılar

Klavye Bilgisayarımıza dışarıdan veri girişini ve kontrol etmemizi sağlayan harici donanım’dır. Klavye üzerinde temel olarak harf,sayı ve kısayol tuşları bulunur. Klavye Q ve F klavye olarak iki farklı şekildedir . Bunları da sadece tuş takımların yeri değişiktir.

Klavye Nedir?

q ve f Kllavye

 

Klavyeler Vurmalı olarak bir anahtar yapısına sahiptirler. bu tuşlar birer elektrik anahtarıdır. hangi harfi girmek istiyorsanız o harfe vurduğunuzda bir elektrik devresi açılacak ve veri iletilerek bilgi girilmiş olacak. Klavyeler yapısı karbon  malzemeler ve iletken kauçuk dan yapılmıştır.

klavye yapısı ve çalışması

 

 

Bir tuşa basıldığında karbon malzeme aşağı inerek elektrik devresi devreye girer bıraktığınızda ise devreden çıkar.Böylelikle her tuşa bastığınızda bu devreler aracılığı ile tuşlar üzerindeki harf yada karakterler olarak veri girişi yapmış oluruz.

Klavye Çeşitleri : 

Normal Klavyeler  ; Bu klavyelerin üzerinde harfler,rakamlar,fonksiyon tuşları bulunur. Basit bir yapıya sahiptirler.

Multi Medya Klavye : Normal klavyenin biraz gelişmiş halidir , Normal klavyenin dışında üzerine ilaveten multi medya tuşları eklenmiştir. Mediaplayer açmak , ses açma kapama,web tarayıcı açma,bu işlemler sağlayan klavyedir.

Optimum Klavye : Bu klavyelerde her tuşun işlevi kolaylıkla değişebilir klavyeler oled displaylerden oluşur.Bu klavye ile oyun oynayanlar için bir oyun klavyesine dönüşebilir.

 

Klavye Parametlerileri Nelerdir ; 

Bu klavyede Q veya F olmak üzere iki çeşit olarak söylemiştik. Genelde Resmi Dairelerde F klavye kullanılır. Bağlantı Noktası : Klavye bilgisayara Usb yada PS/2 portu ile bağlanır buna dikkat edilir yada dönüştürücü adaptör almak gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın