Sponsorlu Bağlantılar

Displayport nedir?

3.295 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda displayport nedir? Displayport ne işe yarar? Sizlerden soru & cevap sayfamızı kullananlardan gelen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Bilgisayar ile aşır neşir olanlar yada bu işe yeni başlayan kullanıcılar ekran kartının arka tarafında çıkışlar da DP ( Displayport ) çıkışı dikkatini çekmiştir.

Bilgisayar ile monitör arasında ekran kartında işlenen görüntüler ekran kartı sayesinde ekrana çıkış ile görüntü elde edebiliyoruz, ekran kartının arkasında bir çok çıkış birimi dikkatinizi çekmiştir, bunlardan en çok kullanılanı Vga, Dvi, Hdmi ve konumuz olan Dp çıkışlarıdır.

Vga en çok kullanılan bağlantı tipi ama eski bir teknoloji olduğu için günümüzde hdmi ve dp çıkışları yerini almaya başlamıştır.

Displayport Nedir?

Yeni nesil görüntü aktarma teknoloji diyebiliriz, günümüzde artık görüntü kalitesi 4K , hd yayınların yer aldığı zamanımız da artık eski teknoloji cevap verememektedir. Bu nedenle yeni nesil ekran kartı çıkışları bu teknoloji göz önünde bulundurarak displayport çıkışı geliştirmişlerdir.

Displayport mu Hdmi mi? Bunlar derseniz tabi ki displayport diyebiliriz. Çünkü 17,28 GB/Saniye aktarım hızını desteklerken, 10,2 GB/Saniye aktarım hızı olarak da hdmi desteklemektedir.

  • Direct Drive Desteği
  • Tek kablo üzerinden çok sayıda monitör desteği
  • 1080p çözünürlüğünde 4 Monitör desteklemesi
  • 10 metre uzaklıkla bir monitöre görüntü aktarımı için fiberoptik kablo gerekecektir. Buda maliyet artışı olduğu için biraz bütçeleri zorlayacaktır.

Displayport ne işe yarar?

Ekran kartı çıkışı bulunan bu port’da yeni nesil görüntü transferi için kullanılan bir port kanalıdır. Fakat maliyeti yüksek olduğu için şuan hdmi yine ön planda gelmektedir. Uzun mesafeler de görüntü aktarımı için hdmi , yakın mesafeler de ise kaliteli görüntü aktarımı için displayport diyebiliriz.

Bu konumuzda displayport nedir? Konusunda sizlere basit de olsa akıllarda kalıcı bilgi aktarmaya çalıştık sorular için sayfamızın yorumlar kısmını veya soru & cevap sayfamızı kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın