Sponsorlu Bağlantılar

Disk Sürücü Güvenliği

74 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda disk sürücü güvenliği nedir ve disk sürücü güvenliği nasıl sağlanır bununla ilgili olarak araştırma yapan öğrenciler, konusunda meraklı olan kullanıcılar için bilgi vermeye çalışacağız.

Çoğu kişi bilgilerinin verilerinin güvende olmasını istemektedir. Veri güvenliği nedeniyle bilgi depolama amaçlı olarak kullanılan diskler bu konuda ne kadar güvenlidir?


Günlük işlerimiz nedeniyle normal bir masa üstü veya diz üstü bilgisayarlarımıza sabit disk takarak kullanmaktayız.

Bununla birlikte disk sürücüsü olarak optik sürücüleri de bu kategoriye katabiliriz. Bu konumuzda disk sürücü güvenliğini sağlama konusunda kısa bir bilgi vererek disk sürücülerinin güvenliğini nasıl sağlayabiliriz bunu sizlere paylaşacağız.

DİSK SÜRÜCÜ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMA

Bilgisayarlarımızda klasör ve dosyalarımızı paylaşabileceğimiz gibi disk sürücülerini de bulunduğumuz ağ ( network ) içinde paylaşıma açabiliriz.

Buda bir güvenlik zafiyeti doğurmaktadır. Paylaşıma açık olan disk sürücülerine ulaşmak çok kolay olacak ve dosya değiştirme, silme izni verildiyse bu dosyalar silinir veya kayıtlar değiştirilerek veri kayıplarına yol açılabilmektedir.

HARDDİSK PAYLAŞIMA NASIL AÇILIR

Yukarıda yazımızı ayrıca okuyarak disk sürücüsünü paylaşıma açarak kullanıcıların dosyalara erişimini sağlayabilirsiniz.

OPTİK SÜRÜCÜ PAYLAŞIMA NASIL AÇILIR

Yukarıda da ayrıca optik sürücü paylaşıma açma konusunda konuyu incelemek suretiyle konunun nasıl olacağını inceleyebilirsiniz.

Şimdi burada güvenlik önlemi olarak ne tedbirler alınabilir kısaca onunla ilgili olarak bilgiler verebiliriz.

İZİNLER;

 Dosya izinlerinde olduğu gibi aynen sürücülerde de güvenlik izinlerini verebilirsiniz. Okuma, yazma, değiştirme izinlerini yapılandırmasını yaparken sadece okuma izni vermenizi tavsiye etmeyiz. Böylece diğer kullanıcılar sürücüler içindeki dosyaları okuyabilir, erişebilir.

Bunun dışında değiştirme ve silme yetkisi olmadığı için hariçten bir işlem yapılamamaktadır. İzinlerde kimlerin erişim sağlayabileceği kimlerin kısıtlanacağını belirleyebilirsiniz.

AĞLARDA GİZLEME;

 Sürücülerin network içinde gizlenmesini sağlayarak kullanıcıların erişimini veya bilgisayar korsanlarından saklayarak ele geçirilmesini sağlamak mümkündür.

DİSK KOTA;

Disklerine hariçten dosya indirilmesini istemiyorsan bunu Windows özelliği olan DİSK KOTA ile sınırlandırmak mümkündür. Böylece sizin belirleyeceğiniz Byte, MegaByte, GByte şeklinde veri indirme sınırı getirebilirsiniz.

Böylece diskinize sizden izinsiz program kurulumu olmayacağı gibi dosya indirilemeyecektir. Bunun dışında disk sürücü güvenliğini sağlamak amaçlı olarak Windows Vista ile başlayan özelliğinden biri olan Bitlocker kullanılabilir.

TAVSİYE VİDEO;

BİTLOCKER;

Windows Vista ile başlayan bir disk güvenlik için veri şifreleme özelliğidir. BitLocker sayesinde harici diskler ve sabit disklerinizi şifreleyebilirsiniz.

Yukarıda saydığımız önlemler disk sürücü güvenliğini sağlayabilirsiniz. Disk güvenliği yazılımsal olacağı gibi birde fiziksel olarak da güvenli bir şekilde tutmalıyız. Darp, düşme nedenleriyle zarar görebileceği gibi veri kayıplarına neden olabilir.

Bu konumuzda disk sürücü güvenliği konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuz ile ilgili olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak bizimle sorularınızı paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın