Sponsorlu Bağlantılar

80 portu nedir

1.293 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda 80 portu nedir, 80 portu ne işe yarar sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Daha önceki konularımızda 443 portu nedir konusunda yazımızı sizlerle paylaşmıştık. Bu konumuzda farklı port numarası olan 80 portu ne işe yarar sizlere anlatmaya çalışacağız.

80 PORT NUMARASI NEDİR

80 Portu genel olarak internet erişim protokolü olan http için kullanılan bir bağlantı noktasıdır. İnternet erişimi sağlayacak bilgisayarlar 80 portu yardımı ile mesaj gönderip almak için bu port numarası üzerinden erişim sağlamaktadır.

80 portu üzerinden gönderilen bilgiler web sunuculara iletilir buradan da istemci bilgisayarlara yine aynı şekilde veri gönder al ile bağlantı sağlanmaktadır.

Tavsiye Yazı ; 443 portu nedir

Genel olarak http istemcileri 80 port üzerinden çalışmaktadır. Bir internet sitesine girmek, ziyaret etmek için bilgisayarlar 80 portu üzerinden istek gönderir daha sunucularda 80 portu üzerinden cevap verirler böylece siz istediğiniz web sunucuya bu port üzerinden ulaşarak sayfayı açabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

 Bunun dışında ise yani istemci bilgisayarlar veya sunucular 80 port üzerinden değil de 8080 portu da kullanabilmektedir. Bu portunda kullanım amacı Proxy Sunucu kullanılması amaçlanmaktadır.

Konumuzu toplayacak olursak 80 portu Word Wide Web yani Web site yayınlamak için kullanılan bir port bağlantısıdır.

Bu konumuzda 80 portu ne işe yarar konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın yorumlar sekmesini kullanarak sorunlarınızı, sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın