Sponsorlu Bağlantılar

Masaüstü Bilgisayara Laptop Hard disk Nasıl Takılır ?

990 views
Sponsorlu Bağlantılar

Desktop yani Masaüstü bilgisayara nasıl dizüstü bilgisayar hard disk – hdd takılır ? Buradan bilmeyenler için ilk önce hard disk yani bilgisayara takılan sabit disklerin boyutlarından bahsedeyim ve nasıl montaj edilir bununla ilgili bilgi aktarımına geçeyim.

Hard Disk Boyutları ;


hard disk boyutu

 

Masaüstü bilgisayar ile dizüstü bilgisayar hard diskleri görsel olarak farklılık gösterir , mantık olarak dizüstü bilgisayarın boyutu küçük olacaktır buna 2.5 inçlik bir yapıdadır. Masaüstü dahili diskler 3.5 inçlik yapıya sahiptir , böyle olunca masaüstü diskler dizüstü bilgisayara olmayacağı için bu tam tersi olacaktır.

Yani Dizüstü diskler , masaüstü bilgisayarlara bağlanabilir , ama kalıp farkı , inç farkı olacağı için montajda bir sıkıntı yaşanacaktır. Bu asıl bir sıkıntı doğurur ? 2.5 inçlik dizüstü bilgisayarın diski masaüstü bağlantıyı sabitlemek üzerine vidalama yerine uyumsuzluk olacaktır.

SATA_Data_Cable

notebook bilgisayar hard disklerini harici olarak kullanmayacaksanız , dahili olarak kullanacaksanız , sata2 , sata3 bağlantı kabloları ile anakart sata girişlerine bağlamanız yeterli olacaktır. böylece bu diske format atabilir ve masaüstü bilgisayarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Fakat Laptop diski sata , anakart bağlantı slotları ide bağlantı ise ne yapacağız ? o zaman ide => sata , sata => ide çevirici aparatı kullanmanız gerekecektir.

ide sata aparatı

 

Bu aparat sayesinde ide ile sata bağlantıları veya sata ile ide bağlantı uçlarını bir birlerine rahatlıkla çevirebilirsiniz. Eğer dizüstü bilgisayar diskini harici olarak kullanacaksanız o zaman usb bağlantılı hdd kutu almanız gerecektir. Böylece bilgilerinizi usb bağlantılı kutular ile verilerinizi depolamaya bilirsiniz.

Arama Tags & Etiket ;

notebook hdd’si masaüstüne bağlama , laptop hdd masaüstüne nasıl bağlanırım , laptop hdd , masaüstü pcye bağlama , harddisk montaj

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın