Sponsorlu Bağlantılar

cpanelden .sql yedeği nasıl alınır?

4.278 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda cpanel’den yedek alma konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Bir sitenin yedeği neden alınır? bir hosting üzerinden başka bir hosting’e taşıma’da veya başınıza gelebilecek kötü bir olaydan sonra sitenin yedeğine geri dönmek için yedekleme yapma ihtiyacı duyulmaktadır.

Bunun için bilgisayarcılar, sistemciler yada bilgisayar konusunda deneyimli kişilerin sıklıkla başvurduğu işlemlerden biride yedek alma işlemidir. Bizim bu konumuzda cpanel yedekleme backup nasıl alınır? Bunu sizlere resimli anlatım ile bahsedeceğiz.

Cpanel Nedir?

Linux tabanlı sunucularda hosting müşterilerin sunucularını kontrol etmek için lisanslı web hosting control panelidir. Bu panel üzerinden tüm işlemleri kontrol edebilirsiniz. Mail, yedekleme, yönlendirme, subdomain ve diğer tüm ayaları bu panel üzerinden kontrol edebilirsiniz.

SQL Nedir?

Web site kurulumda gerekli tüm bilgilerin işlendiği tutulduğu ve bu girilen verilerin bu veri tabanından çekildiği yazılıma SQL denilmektedir. Sitenizdeki tüm bilgiler veriler burada tutulur ve sorgulamalar buradan yapılmaktadır. Bu nedenle sql çok önemlidir. Bunun için backup alınmalıdır.

Şimdi gelelim asıl konumuzda cpanel sql yedek alma nasıl yapılır? Sql backup bu kontrol paneli olan cpanel’den nasıl yapılır? Bunu resimli anlatım ile oluşturalım.

cpanel sql yedek alma 

cPanel phpMyAdmin SQL yedek alma için ilk önce sunucunuz barındığı cpanel arayüzüne erişim sağlayarak hosting firmasının size verdiği erişim şifreleri ile giriş yapıyoruz. Sitenizin cpanel arayüzüne giriş yapmak için cpanel.siteadı.com şeklinde giriş yapabilirsiniz.

Kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapıyoruz Cpanel kısmına ve burada diğer seçeceğimiz adımlar aşağıdaki gibi olacaktır. 

Kontrol panelde “Veritabanları” kısmından phpMyAdmin yazan bölümde hosting’de oluşturduğumuz sql veri tabanlarını göreceksiniz. 

Hosting altında hangi sql backup oluşturmak istiyorsanız o veri tabanın üzerine geliyoruz ve  üzerine faremiz ile açıyoruz. 

Sql yedeğini almak için seçtiğimiz veri tabanı tabloları ekrana yukarıda örnek resimde olduğu gibi açılacaktır. Kırmızı işaretli alanda görüldüğü gibi sql veri tabanını dışa aktar seçiyoruz.

SQL Backup oluşturma için son adım bu adımlara geldikten sonra “GİT” basarak bu tabloların bir yedeğini bilgisayara  .sql dosyası olarak indirmek olacaktır.

Bu yedeği geri almak yada geri yüklemek için eğer taşıma işlemi yapmışsanız yeni bir sql veri tabanı oluşturup bu veri tabanına yedeğini aldığımız sql yedeği aynı adımlarla bu sefer içe aktar yaparak geri yükleme ( restore ) yapabilirsiniz.

Birde sitenin tam yedeğini cpanel üzerinden alabilirsiniz. Cpanel üzerinden sitenin tam yedeklemesi nasıl alınır? Bunu anlatalım.

Cpanel Site Tam Yedek Alma 

Cpanel Arayüzünde “Yedekleme Sihirbazı” adımını seçerek site tam yedekleme işlemini yapacağız.

 

Bu alanda dosyaları sıkıştırarak Back Up alma butonu kullanıyoruz. 

web sayfanızın backup almak işlemi için son adım “Tam Yedekleme” butonu bastığınızda sitenin bir yedeğini ftp kök dosyası içine alacaktır. Bu işlem sonunda size bir mail yolu ile ileterek bu mail de bu dosyaları indirme link adresini de gönderecektir. Eğer sonra indirmeyi isterseniz sonradan backup altında bu yedek dosyalarını görebilir veya FileZilla ile de indirmeniz mümkün olacaktır.

Video Anlatım ;

Yukarıda hem resimli anlatım hem de video anlatım ile cpanel sql yedekleme, cpanel backup alma konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Bu konumuzda sorularınızı yorumlar yada soru & cevap sayfamızdan tarafımıza göndererek sorunları çözmeye çalışacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

cpanelden .sql yedeği nasıl alınır? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın