Sponsorlu Bağlantılar

Cpanel ‘den ücretsiz SSL Sertifika kurulumu

387 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda ücretsiz SSL Sertifika kurulumu nasıl yapılır? Bununla ilgili bilgi vermeye çalışacağız. SSL sertifikası nedir? Bununla ilgili önbilgi verdikten sonra SSL kurulumu anlatıma geçeceğiz.

SSL SERFİKASI NEDİR?

Uzun adıyla Secure Sockets Layer kısatılmış adıyla SSL serfikası sunucu ile kullanıcı arasında bağlantıyı şifreleme diyebiliriz. Kullanıcı olarak biz siteye ziyaret eden ziyaretçi sunucu ise bir bankaya, bir kredi kartı ile ödeme yaptığımız veya güvenli kimlik bilgisi ile işlem yapılan, e-ticaret sitelerinde bunu sıklıkla gördüğünüz websiteler diyebiliriz.

Yani bağlanınız şifrelenerek bilgilerin sızması önlemek amaçlı olarak kullanılan bir sertifika protokol adı verebiliriz. Sitelerde dikkat ederseniz http:// ile başlar güvenli sertifika sahibi sitelerde https:// olarak görülmektedir.

Son güncelleme ile Google artık güvenlik sertifikası olmayan siteleri güvenli değil olarak işaretlemesi bu nedenle web site sahipleri SSL sertifikasına geçmektedir.

Bu sertifikalar ücreti olarak yıllık olarak kiralanmaktadır. Bunun için hosting firmaları satışları yapmaktadır. Piyasada en çok kullanılan RapidSSL, Comodo, GeoTrust olmak üzere birde ücretsiz olarak SSL Sertifikalar bulunmaktadır. Bizim konumuza gelince Cpanel’den ücretsiz SSL kurulumu nasıl yapılır? Bunu sizlere anlatmaya çalışacağız.

ÜCRETSİZ SSL KURULUMU

Bu anlattığımız ücretsiz SSL kurulumunda her hosting firması desteklemek bunun için satın aldığınız hosting firması ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

Bizde yukarıda sifa olsun sitemiz için bir ücretsiz ssl kurulumu gerçekleştireceğiz. Bunun için hosting firmasının size vermiş olduğu Cpanel bilgilerini kullanarak giriş yapıyorsunuz.

Yukarıda Güvenlik sekmesi altında SSL/TLS sihirbazı sekmesine giriyoruz.

Burada ssl sertifikası ile güvenli bağlantı sağlayacağım alt domain, mail bunları işaretliyoruz. Ben tümünü işaretledim eğer birden fazla domain varsa bunu seçerken dikkat ediniz.

Devam dediğinizde ücretsiz olarak sitenizi SSL sertifikasına dönüştürüyorsunuz. Let’s Encrypt Authority olarak serfikası olarak geçerli olmaya başlamaktadır.

Fakat konu başında dediğimiz gibi bu kullandığınız hosting paketinizin bunu desteklemesi gerekmektedir. Eğer desteklemiyorsa ücretli SSL satın almanız gerekecektir.

Bu konumuzda bedava ssl kurulumu nasıl yapılır bunu bu yazımızda anlatmaya çalıştık. Bununla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın