Sponsorlu Bağlantılar

Whm’de nameserver oluşturma

351 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda whm de nameserver oluşturma konusunda “nasıl yapılır” konusunda bilgilendirme yapmaya çalışacağız. İlk önce bu konuya başlamadan önce nameserver nedir bununla ilgili konumuzdan sonra nameserver nasıl oluşturulur? Bu konuda bilgilendirmeye çalışacağız.

NAMESERVER NEDİR?

Alan adı sorgulamalarında kullanılan isim sunucularıdır. Kısaca NS olarak da anılmaktadır. Bu sunucular hangi sunucuları gösteriyorsa siteniz o sunucuda çalışmaktadır. Bir hosting firmasından bir alan adı satın aldınız buna A firması diyelim.

Diğer bir yerde de B firmasından sitenizin dosyalarının barındığı sitenizin kurulu olduğu hosting satın aldınız. Sitenizin çalışması için alan adını aldığınız A firmasından > B firmasına bir yönlendirme yapmanız gerekmektedir ki bu site çalışsın.

Burada birde domain adı ve bunun karşılığında bir ip adresi bulunmaktadır. Herkes bu sitenin ip adresini aklında tutamaz ama sitenin ismini herkes tutabilir işte bunu çözümleyen işleme dns ( domain name system ) adı verilmektedir.

Bu bilgilere nameserver adı verilmektedir. Bunun için nameserver sorgulaması yapıldığında sitenize ait dns adresleri ve ip adresleri göstermektedir.

WHM DE NAME SERVER OLUŞTURMA

Whm arayüzüne girerek nameserver oluşturmak için kullanıcı arayüzüne giriyoruz. Aşağıda adımları takip ederek sizde özel nameserver oluşturabilirsiniz.

  • Nameserver oluşturmak için alan adını aldığınız panel üzerinden ip adresi ile oluşturmak gerekmektedir.
  • Nameserver tanımlama alanından oluşturacağımız siteyi seçiyoruz.

  • Site adını satın aldığınız yerden nameserver bilgilerini oluşturuyoruz.
  • Şimdi alan adını barındıracağımız yani hosting firması üzerinden satın aldığınız whm panele giriyoruz.
  • DNS işlevleri
  • Bir dns adresi ekle

  • Burada hosting firmasının vermiş olduğu ip adresini ve domain ismi ( alan adını ) yazarak ADD ZONE butonu ile ekleyebilirsiniz.

Bunu dns adresi düzenle kısmından değiştirebilir veya ayarları kontrol edebilirsiniz. Yukarıda konumuzda nameserver oluşturma işleminin nasıl yapılır konusunda bilgi vermeye çalıştık. Bununla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın