Sponsorlu Bağlantılar

{Çözüm} Laptop neden ısınır ve kapanır?

4.884 views
Sponsorlu Bağlantılar

Dizüstü Bilgisayar yani laptop , Masaüstü bilgisayarlara göre daha hafif ve donanım olarak hassas bir yapıya sahiptir. Desktop masaüstü bilgisayar parçaları , laptop bilgisayarlara göre daha büyük bir yapıda oldukları için soğutma’da biraz daha iyidir.

Bu hassas yapıda olan donanım parçaları , işletim sistemi tarafından üzerinde yük bindiğinde yani bir oyun açtıklarında soğutma sistemi yani soğutucu fanlar yetmediği için çabuk ısınacaklar’dır. Laptop neden fazla ısınır ve kapanır konusuna küçük bir örnek vermiştik. Şimdi gelelim bu konu’da daha detaylı olarak açıklayalım.

dizüstü soğutucu altlık

– laptop neden ısınır ? en önemli unsur hava dolaşımı , bilgisayarınızın bulunduğu ortam mutlaka etkilidir hava alacak şekilde tutmanız bir karyola , yatak , koltuk üzerine dizüstü bilgisayarınızı direk olarak koymayınız. Soğutucu fanlar havayı aşağıdan alacakları için notebook bilgisayarların altına bir soğutucu altlık kullanabilirsiniz.

veya en basit bir şekilde dizüstü bilgisayarınız altına bir kitap veya geniş bir cisim koyarak hava sirkülasyonu sağlamış olursunuz böylece soğutmada daha etkili olduğu için ısınmayı önlemiş olursunuz.

termal macun nasıl sürülür

–  laptop neden ısınır ve kapanır ? bilgisayarınızı yeni aldığınızda bir kaç sene bir sıkıntı çekmezsiniz daha sonra dizüstü bilgisayar zaman ile işlemci ve soğutucu fan arasındaki termal macun azalmış veya bitmiş olabilir bu nedenle işlemci ısındığı için hem yavaşlama olur hemde performans yavaşlaması olur ve bilgisayar kendini güvene almak için bir sigorta gibi kendini kapatır. Termal Macun işlemci ısısını soğutucu fan daha iyi bir şekilde iletmektedir.

tozlu fan bakımı

– Notebook neden ısınır ? diğer bir neden zamanla bilgisayarın soğutucu fanları toz ile dolması nedeni ile bilgisayar soğutma görevini tam yapamamasıdır. Fanlar çok tozlandığı için soğutma işlemini yerine  getiremeyecek ve hassas parçalar , harddisk , işlemci , ekran kartı , ram gibi hassas parçalar ısınacak ve dolasıyla bilgisayarımızın klavye üzerine yansıyacak ve elimiz ile hissedeceğiz. Bilgisayarınız garanti kapsamında ise arkasını açmadan bir servise veriniz eğer garanti kapsamında değil ise kendiniz veya bir bilen tarafından arkası açılarak fanları temizleyin eğer bozuk fan ise bunu değiştiriniz.

– oyun oynarken laptop neden ısınır , eğer dizüstü bilgisayarı oyun oynamak için aldıysanız yanlış bir tercih yapmışınız dır. Laptop oyun oynamak için uygun değildir , çok oyun oynamak işlemciyi , ekran kartını ve Ram yoracağı için çabuk ısınacak ve zamanla donanım parçalarına ısınmadan dolayı zarar verecektir , hatta anakart üzerinde çatlak oluşacağı için sık sık kapanma sorunu da yaratır buda size külfetli bir zarar açabilir.

– Temmuz – Ağustos ayları sıcak geçtiği için genelde bu aylarda biraz da ısınma oranı fazlalaşır o yüzden notebook bilgisayarların altına bir cisim koyarak hava almasını sağlayalım. 1. örnekte verdiğim gibi .

Arama Tags & Etiket ;

laptop neden aşırı ısınır , laptop neden cok isinir , laptop neden cabuk ısınır ,  aşırı ısınmadan dolayı kapanma , laptop ısınmasını engellemek

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

{Çözüm} Laptop neden ısınır ve kapanır? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın