Sponsorlu Bağlantılar

[ Çözüm ] Bilgisayarın Soğutucu Fan’ın Sesli Çalışıyor

1.325 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınız ilk alındığı gibi olunmaz yüklediğiniz programlar ne kadar çok olursa bilgisayarınızın zamanla şişmesi ve yavaşlaması da o kadar çabuk olur bununla beraber bilgisayarınızın bulunduğu ortam tozlu yada havadar olmayan bir yerde ise buda tetikleyecektir. Bilgisayarınız zaman ile tozlanacak dır. Bu bilgisayarınızın içindeki biriken tozlar bilgisayarınızı yavaşlatacaktır. Bu tozlar bilgisayarınızın ilk başta Soğutucu fanlarını etkileyecektir.

Bilgisayarınızın Fanları toz ile dolduğu zaman fanlar yavaşlayacak ve donanımlar çabuk ısınacak ısınma ile bilgisayarınız performans olarak etkilenecektir. bu yüzden bilgisayarımızı havadar ve toz bulunmayan bir ortamda bulundurmakta fayda vardir. Peki Bilgisayarımızın tozladığını nasıl anlarız ?

tozlu fan bakımı

Bunun il belirtisi bilgisayarın içinden zıırrr diye gelen sesler , hırlama gibi garip sesler gelir bunlar fanlardan kaynaklı seslerdir. Çünkü fanlar artık zaman ile tozlandığı için tam görevini yapamazlar ve yavaş şekilde dönmeye başlarlar peki bu gelen fan seslerini nasıl düzelteceğiz.

Bilgisayarınızı Zaman dilimleri içerisinde örnek ayda bir kere iç temizliğini yaparak Fanları tozlanmasını engelleye bilirsiniz. Sümürge makinasının tersi ile hava üfleyerek , yada mini kopresör gibi tesisatlar ile iç temizliğini yapabilirsiniz.

Tozlanmış bir fanı ise iyice tozdan arındırarak fanın dönen yerine yağ dökerek rahatlatmak olacaktır. Eğer içindeki bilya eskimiş ise bunu değiştirerek yada Dış fanların piyasa değerine göre satın alabilirsiniz.

Fan arasına sıkışan bir kablo yada buna benzer cisimlerde Fan ların ses yapmasına sebep olurlar. Bunları kontrol ediniz.

Tags – Etiket ;

Fandan ses geliyor , Bilgisayar içinde ses geliyor , fan , soğutma , soğutucu fan , bilgisayar , fan arızalı , nasıl , neden

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın