Sponsorlu Bağlantılar

[ Çözüldü ] Harddisk C:\ Dolu Gösteriyor

4.683 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar Bu konumuzda Sıkça formlarda geçen hatalardan biride Diskkim devamlı dolu gözüküyor hatasıdır. Sizlerden gelen sorular ile bende bu konuda biraz araştırma yaptım  . Diskim Dolu – disk dolu gözüküyor – disk neden dolu gibi anahtar kelimeler ile sitemi ziyaret eden ziyaretçiler için çözüm araştıralım.

Bu hatalar genelde pagefile dosyası ile ilgilidir.  Bu dosya pagefile ram ile orantılı olarak eşit olarak dosya oluşturmaktadır. böylece Disk dolu görünmektedir. Diğer bir unsur ise Bilgisayarınız Bekleme Modun da ayrılan Boş alandır. Bununda disk alanı dolduracağını unutmayınız. Bu konuda buradan yardımcı olabiliriz https://ademocut.com/bilgisayarda-hazirda-beklet-icin-ayrilan-alani-bosaltin/ 

C: 26 Gb  – Dolu Alan 24 Gb – Boş alan 2 gibi boş alan görünmektedir  . Ram 32 Gb ise Sistem C:\pagefile dosyasıda 32 gb boyutunda dosya oluşturmaktadır. Bunu Manuel olarak Düşürmek gerekecektir . bu bir örnek olsa da bunu çoğaltmak mümkündür. Pagefile dosyasından kaynaklı olabileceği gibi Disk’de Torent gibi program ile yüksek dosyalar indirdiğiniz zaman’da diskiniz dolu gösterecektir. İndirilen dosyaları tekrar bir kontrol ediniz.

disk haritası

 

Yukarıdaki örnek resimde olduğu gibi Disk Alanları görünmektedir. Windirstat Programı ile diskiniz üzerinde yer kaplayan programları görebilir hangi dosya , klasörün yer kapladığını görebilir ve buna müdahale edebilirsiniz.

Log Dosyaları şişmiş olabilir . Bu log Dosyaları Sistem üzerinde yer kaplayacağını da unutmayınız. Bu Konuyu kısaca özetlemek gerekecek olursak Pagefile dosyasını kontrol ediniz. Bu dosya sistemi dolu gösterecek aynı zamanda log kayıtlarını kontrol ediniz .

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

[ Çözüldü ] Harddisk C:\ Dolu Gösteriyor (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Çok teşekkürler çook uzun zamandır uğraşıyordum. İş yerinde kullanılan bir bilgisayarda bu sorun vardı. Bilgisayar tesisi çalıştırıyor. Ekstra hiçbir program yüklü değil.(Ofis bile yok) Sonunda sizin yazınıza denk geldim. Sizin ve Windirstat programı sayesinde doğru dizine ulaştım tek dosya 100Gb fazla boyuta ulaşmış. Tekrardan çok çok teşekkürler.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın