Sponsorlu Bağlantılar

{ Çözüldü } Cmos Checksum Hatası Nasıl Çözülür?

1.472 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınızı Her açtığınızda Bios ekranına geldiğiniz karşınıza Cmos Checksum error veya bios rom Cmos Checksum gibi hata ile karşılaşıyor ise nin bunun ana kaynağı bilgisayarınızdaki bios pili ile ilgilidir.  Bilgisayarınızdaki Anakart üzerinde bulunan ve Bilgisayarın saat , tarih gibi tarihsel içeriklerinde bulunduğu bios gerekli gücü sağlayan bu pil zaman ile zayıflamaya ve bitmeye başlar , piliniz azaldığında ise size Cmos Checksum gibi hata olarak karşınıza çıkar.

bios pili - bios sıfırma

Bunun çözüm yolu ise bios pilini değiştirmekten geçiyor bunun için Bios pili nasıl değişir bunun hakkında bilgi vermek istiyorum. bios pili CR2032 kodlu bu pili bilgisayarınız tamamen kapalı iken ve elektrik güç kaynağını keserek kasayı açınız. anakart üzerinde bulunan bu pili yuvasından tırnaklarını çekerek yerinden çıkartın ve + – kutupları göz önüne alarak tekrar yerine küçük dokunuş ile bastırarak takınız. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak tekrar deneyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın