Sponsorlu Bağlantılar

Cmd komutu ile program nasıl çalıştırılır?

21.365 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda Dos komutu ile Bilgisayarımızda yüklü olarak bir programı nasıl çalıştırırız bunun hakkında küçük bir ipucu vereceğim. Normal’de bilgisayar’da yüklü bir programı çalıştırmak için veya usb bellek üzerinde portable programı çalıştırmak için fare ile üzerine gelip çift tıklayarak çalıştırabiliriz. şimdi command ( dos ) komutu yani cmd.exe kullanarak bilgisayarımızda bir programı nasıl çalıştırırız bununla ilgili ipucu vermeye bunu bir bat dosyası oluşturup başka yollar ile de kullanabilirsiniz yani ne işimize yarayacak demeyin.

Win + R çalıştır penceresini açıyoruz ve cmd komutunu yazalım ve Dos Penceremizi açalım. Açılan Dos penceresinde komutu yazmamız için sihirli kelimemiz “start” dos komutudur.

Bu komutu kullana bilmek için program exe dosyasının bulunduğu dizine gitmemiz gerekir nasıl derseniz. Masaüstünde bulunan exe dosyasını çalıştırmak için desktop dizi üzerine gitmemiz gerekir veya bir klasör içerisinde ise o klasör içine girmemiz gerekir peki nasıl olacak ?

cmd komutu ile program çalıştırma1

yukarıda dizinde C:\Users\casper>   bizim çalıştıracağımız exe dosyası örnek verecek olursak masaüstünde ammy programının exe dosyası olan AA_v3.exe dosyasını çalıştıracağız. Bunun için dizini masaüstüne almamız lazım o yüzden “cd desktop” komutu ile benim bilgisayarımıza göre masaüstüne geçiyorum. sizde hangi dizinde ise o yolları izleyin.

cmd komutu ile program çalıştırma2

yukarıda örnek resimde olduğu gibi “cd desktop” komutu ile desktop ( masaüstü) geçiş yaptım ve ammyy programını çalıştırmak için exe dosyasının adını yazarak entere bastığımızda bu programı çalıştırmış oluyorum. Eğer başka bir program çalıştırmış olsaydım bu programın masaüstünde görünen dosya adını yazacaktık. Bu Konu ile ilgili olarak daha ayrıntılı anlatım için Video İzleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Cmd komutu ile program nasıl çalıştırılır? (4 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Kardeş olmadı Benim e ile c yer değiştirdiğii için ben format e: yazdım sadece ve tamamen diskimi sildi (Diğer Bilgisayarda)
    Şimdi Yeniden Windows 7 CD’si Almam Gerekiyor ._.

  2. E Yerel Disk Oldu Bir An O Da Windows Bir An Çöktü Ve Sonra Açılmadı Bende Başlangıcı Onar Seçeneğine Bastım, Olmadı Tamir Edemedi Ve Bende Oradan Dosyalarımı Görüntüledim Ve Oradan CMD’yi Açıp Oradan Format Atınca E İle C’de Yer Değiştirdi LÜTFEN YARDIM! :( :(

  3. iyi yöntem ama olmazda :d cmd ile format atabilirsiniz dvd gerek yoktur usb varsa takin cmd ekrana gelin cmd’ye bunu yazin c format remove yazara atmiş oldunuz dosyayı veya geri alir ben denedim oldu :d gerçekten oluyor

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın