Sponsorlu Bağlantılar

cep telefonu ip adresi nasıl bulunur

1.646 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, daha önceki konularda sizlere ip adresi tespiti yazımızda bilgisayar ve interneti kullanan cihazların ip adresi nasıl bulunur? Buna değinmiştik.

Bu konumuzda Android ve İOS işletim sistemini kullanan cep telefonu ip adresi bulma yöntemlerini anlatacağız. Bu işlem dışarıdan bir başkasının ip adresini öğrenme değil de kendi telefonun ip adresini bulma konusunda olacaktır.

Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan mobil cihazlar artık dizüstü ve masaüstü bilgisayardan fazla internet kullanımı olarak üst sıralarda yerini almıştır.

İnterneti kullanmak veya aynı ağda telefon veya bilgisayarların birbirleri ile iletişim kurabilmesi için birer ip adresine sahip olması gerekmektedir. Bunlar dâhili ip adresleri ve dış ip adresleri olmak üzere iki farklı ip adresine sahiptirler.

Bunun dışında birde bu cihazların birer mac adresi vardır. Bizde akıllı telefonun ip adresi nasıl bulunur bunu hemen anlatmaya geçeceğiz.

ANDROİD TELEFON İP ADRESİ NASIL BULUNUR?

Android telefon kullanan kullanıcılar için telefonun ip adresini öğrenmek için aşağıda adımları takip ederek bulabilirsiniz.

  • Ayarlar
  • Sistem
  • Telefon Hakkında ( Cihaz Hakkında )
  • Durum
  • IP Adresi

Bu alanda bağlı görünen ip adresi telefonun internete bağlı olduğu ip adresidir. Wifi den bağlı ise dahili ip adresine, mobil internette bağlı ise ağ sağlayıcısı tarafından atanan ip adresini görebilirsiniz.

Diğer IOS işletim sistemi kullanan iphone ip adresi öğrenme konusunda hemen diğer ayrıntılara geçerek ip adresi nasıl öğrenilir bunu yazımızın devamında takip edelim.

İPHONE İP ADRESİ BULMA

Sizde ipad, iphone akıllı telefon kullanıyor ve ip adresinizi merak ediyorsanız o zaman aşağıdaki adımları takip ederek nasıl bulabileceğinizi görelim.

  • Ayarlar
  • Wi-Fi
  • Bağlı olduğunuz ağda hemen yanında yuvarlak içinde i harfi ⓘ göreceksiniz.
  • Bu simgeye dokunduğunuzda size IP Adresini göstermektedir.

Telefon mobil internet kullanıyor ve ip adresini Wi-Fi alanında göremiyorsanız o zaman yapacağınız iş çok kolaydır.

İP ADRESİMİ NASIL ÖĞRENİRİM

Telefon üzerinden Safari, Chrome veya diğer bir uygulama ile internete giriyorsanız o zaman tarayıcıyı açarak “what is my ip” yazarak çıkan ilk sayfaya girdiğiniz de dış iş adresinizi görebilirsiniz.

Bunu aynen Android telefonlarda da görebilirsiniz. İnternette kullanılan external ip adresi ve dahili, iç ip adresini bulanız bu kolaydır.

Yukarıda adımlarla programsız ip adresi bulma yöntemini sizlere anlatmaya çalıştık. Bu konuyla alakalı ip adresimi nasıl öğrenirim telefon olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın